През погледа на специалиста

Зависимостта към храненето (продължение)

Моето послание:

Човекът носи дълбоко в себе си знанието и притежава инстинкта да избира истинската храна, за биологичния си вид.
 

  Съвременните хора сме развили зависимост към храната и храненето, която в голяма степен все още не осъзнаваме, а тя влияе на нашето поведение. От предшествениците ни сме наследили (тялото ни e наследило като защитна функция)склонността да се запасяваме с  храна (имайки предвид техния начин живот и търсене на храна)  и сме я доразвили също в голяма степен, без да я осъзнаваме. Tя също влияе на поведението ни.
Гледайки света, виждаме как човекът е успял да насели цялата Земя при доста различни храни: в джунглата имат достъп до плодове и растителни мазнини, в Арктика ядат животински мазнини и субпродукти. Виждаме как хората са здрави, не боледуват и не пълнеят, като почти няма значение какво ядат щом е естествена храна.
  В нашата страна съществува изобилие от естествена, истинска храна и биоразнообразие. Предците ни са избрали да населят една богата на храна територия,която неведнъж е попадала под набезите на чужди племена.
  Днес към развиването на зависимостта ни към храненето допринасят и подобрителите-химически производни, които се добавят към преработените и произведени храни. Те създават у нас илюзията, че храната е много вкусна, а тя всъщност е „буламач”.
  Мононатриевият глутамат е един от най-добавяните подобрители в произведените храни. Глутаматите се крият зад около 50 наименования. Мононатриевият глутамат възбужда тази част от мозъка, която отговаря за мазнините и ни кара да ядем още.
  Веществото в глутамата дразни мозъка. Тялото задейства програмата за мазнини и дебелее. И това не е тайна. Ключът е в това тялото да поеме мазнини от правилния вид.Мазнините са полезни,  щом са от правилния вид.
  Подобрителите, подсладители, изкуствените оцветители, рафинираната захар, аспартамът, пропиленгликолът, глюкозо-фруктозният сироп, хидрогенирани мазнини и някои др.добавки изменят химичния състав на храната,предизвикват биохимична промяна в мозъка, така че да не засища, но при поглъщане да създава усещане, че е най- засищащата храна, която сме опитвали и ние естествено искаме още от тази храна.
  Всички те се съдържат в безалкохолни, газираните и диетични напитки, зърнени храни, консервирани плодове, бонбони,дъвки, сладоледи,солети,снаксове, бисквити, маргарини, масла за мазане, белите брашна, заливки за салати, сосове за паста, пици, бързи закуски и още много други храни, в около 80% от произведените и преработени храни.
Храната в природата е сбор, а не изолирани, рафинирани съставки.
  Не е важно само с какво се храним, а и какво е психичното и  емоционалното ни състояние.  Те влияят на начина ни на хранене и повлияват развиването на зависимост към храненето. Тук се абстрахирам от хранителните разтройства. Хроничното напрежение, на което е подложено тялото на човека днес, повлиява на начина ни на хранене и храната, която избираме да поемем.
Сега живеем в свят много по-различен спрямо този от преди хиляди години.
  Тогава сме се грижели само да имаме храна и да не станем храна.
  Сега се грижим за кредити,  училището на децата, ипотеки, коли, майките са заети целодневно. Принудени сме да вземаме безброй решения ежедневно. Напрежението нараства поради самия начин на живот, който водим. То се превръща много често в хронично.
  Неудовлетворението от живота, хроничното напрежение, скучна работа, следи от минали травми, сексуално и домашно насилие ни карат да посегнем към някоя вкусотия или да изядем всичко.
  Когато сме разстроени, не усещаме дали сме заситени. Това е така, защото изпитваме празнина, която не се запълва с храна.
  Във нас е закодирано, че Любов е = на сигурност. Това е така още от момента на раждането ни.Ние сме безащитни – мама ни храни, обича ни и се грижи за нас, оцеляването ни напълно зависи от нейната Любов.
  Преди хиляди години, ако племето не ни обича и ни отлъчи, това ни е обричало на смърт извън живота на племенния свят. Ето как подсъзнателно действа тази връзка Любов=Сигурност.
  И когато изпитваме липса на любов, тази празнина,  която се опитваме да запълним с храна, автоматично  поставя под съмнение нашата сигурност и се задейства стресът.
При всяко умствено и емоционално напрежение,безсъние , в тялото ни протича химическа реакция.
  Когато тази реакция е като при глад, тялото ще иска да  ни предпази, като трупа.
Мозъкът  не прави разлика между стресовете. Дали стресът идва от глад или от емоционално напрежение, той си го отчита като стрес.Той не говори български.
  Под напрежение се освобождават хормоните кортизол и епинефрин. Когато стресовият хормон кортизол има високи нива, е доказан факт, че дори ако гледаме поничка, метаболизмът се променя. Най-добрият начин за успокояване на стресовите хормони е сънят. Дълбокият сън преработва най-добре излишните кортизол и епинефрин.
  Друг начин, по който тялото ни е устроено да преработи стресовите хормони е чрез разходка или физическо натоварване. По този начин се увеличава и хормона на щастието и не се посяга към захарта. Всичко, което носи трайно удоволствие понижава хормоните на стреса, като смеха например. Той понижава болката и подобрява имунитета.
  Подсъзнанието е тази час т от мозъка, която отговаря за несъзнателните процеси, протичащи в тялото ни. Това дали сме пълни или слаби е несъзнателно и все пак решение за разлика от сърцебиенето което си е несъзнателно. Управлява ни мозък,  с който не можем да говорим, той разбира визуализациите. Например,  ако общуваме с хора,които не говорят български и ние не говорим техният език, а им покажем на картинка или снимка това, което търсим нека да е театър, веднага се разбираме.
  Когато умът ни е спокоен и отпуснат,  може да изградим желан образ за тялото ни, чрез визуализацията. .Успешните и резултатни визуализации изискват редовна практика и постояннство.
  Любовта към нас и другите, нагласата,  която имаме, намеренията ни – това да се приемаме безусловно и да се обичаме е основното.Това отношение е емоционалната храна, която ни донася здраве в голям процент.
  Любовта към нас подобрява зрението, слуха, увеличава работата на белите дробове и намялява кръвното налягане. Към любовта нека добавим естествената храна за нашия вид, разнообразието от плодове, зеленчуци, семена, подправки, билки, млечни продукти,пълнозърнест хляб,чиста вода. Здравето е естественото състояние на тялото ни.

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close