Култура
Цари мали град- минало, настояще и бъдеще
Възстановяването на крепостта на хълма „Св. Спас” над село Белчин е най-големият културен проект, реализиран през последните няколко години на територията на Община Самоков. Първоначално може би разкопките там тръгнаха не с тази цел, а по-скоро чисто проучвателно. Важно беше да се определи кога е съществувала тази крепост и какво точно е било нейното предназначение. Благодарение на частните инвестиции от страна на местни хора и фондация „Възраждане на Белчин”, археолозите попаднаха на изключително интересни данни – тракийски оброчища, християнски храм от IV в., два периода на дейност на крепостта, напълно запазен отбранителен ров и т.н. Всички тези артефакти предизвикаха сериозни дискусии и огромен интерес, не само от местен, но и от национален характер. Миналата година стартира проектът, чрез който на крепостта Цали мали град се дава възможност да заживее своя трети период от нейната история, в наши дни, както и да привлича хиляди посетители годишно. За това докъде са стигнали строително-консервационните дейности и какво предстои от тук нататък ни разказа археологът от Исторически музей – Самоков, Веселин Хаджиангелов.
Проверката – висша форма на доверие
Проверката беше рутинна. Тя върви планово по линия на оперативните програми. Министерство на Регионалното развитие и благоустройството този път беше изпратило и специалисти по строителството и документацията. След проверката се констатира, че всичко, което е отчетено до момента като свършена работа, актувано по съответния начин документално, и усвоено като финансови средства, е изпълнено. Оказа се, че по някои параграфи имаме и преизпълнение.
Извършено до момента
Какво извършихме до сега по проекта? До този момент успяхме да вдигнем, може би, около 80 % от обема, който беше предвиден за първия етап на строителството. Целите строително-ремонтни работи включват освен консервация на оригиналните структури, така и тяхното надзиждане до определена височина. Например северната крепостна стена е издигната изцяло до покрив на двете кули и портата между тях. Вдигната изцяло е средновековната църква от XV век, както и консервационен надзид (на места до 1 м.) на по-ранните църкви от VI и от IV век. Цялата източна крепостна стена е надзидана на определени по проекта места и е готова почти изцяло. Кула 3 е готова изцяло, кула 4 също (тя се намира в началото, при рова) и наполовина са готови кули 5 и 6. За момента западната страна изцяло е извън проекта. Нея ще се опитаме да изградим с допълнително финансиране, впоследствие. На северната стена, кула 1 е вдигната до зъберите. При нея ни остава само изграждането на покрива. Тук за радост въпросът е решен. Дървената конструкция, която ще го държи, е доста сложно съоръжение, защото площта е много голяма. Благодарение на конструктора и архитекта, които се справиха отлично, всички изисквания са спазени и при първите благоприятни дни, покривът ще бъде направен. Готовността на кулата до голяма степен ни облекчава работата по време на зимния сезон, тъй като ни дава възможност да работим и вътре в нея. Втората кула при портата е стигнала на ниво зъбери. Като изпълнение двете кули вървят почти заедно. За момента тяхната височина е 8 метра, като след това има около 2,5 м. покрив. От тях ще се открива невероятна гледка към цялото Самоковско поле и Палакария. От южните кули изграждане изцяло е предвидено само на една, която ще бъде без покрив. Тя е открита, защото имаме доказателства, че на бойната й площадка горе е имало метателно съоръжение – Балист. По тази причина тя ще бъде само със зъбери, като по проект ни разрешиха те да бъдат 3 на брой от 5 съществуващи.
Друго, което свършихме до момента, е свързано с обработката на вътрешните стени на кулите. По проект ни разрешиха единствено в лицевата зидария да търсим близост до оригинала. Вътре, трябва да личи, че има съвременно вдигане на обемите. Там има изграждане с бетон, гипсокартон и мазилка. До голяма степен успяхме и това да извършим.
Основните проблеми
Най-големият ни проблем до този момент се оказаха тухлите, които използвахме в изграждането на стените. Ние се доверихме на български тухли, произведени в североизточна България, при това с европейски сертификат за качество. Те се оказаха много некачествени, тъй като в момента, едва три месеца след полагането им, те започнаха да се разлагат. Оттук се получи едно забавяне от около месец, тъй като поръчахме нови тухли от Турция и чакахме те да пристигнат. Ако го нямахме този проблем, щяхме да сме готови на 100 % със строителството. Също така в тази насока ни предстои една огромна част от старите тухли, вложени в градежа и започнали да се рушат, да бъдат сменени с нови, качествени, което ще доведе до допълнително забавяне, което разбира се няма да окаже влияние върху крайните срокове. Друг, не толкава голям проблем, ще ни бъде фугирането на стените. То е много важно, тъй като тази полимерна фуга предпазва целия зид от негативните атмосферни влияния и агенти. Неудобството идва от там, че зидарията е много и ще трябва да се наемат страшно много работници, те от своя страна бързо да се обучат как се полагат материалите, за да завършим всичко в срок, а и преждевременно. Това ще бъде един от най-тежките моменти при консервацията на крепостта, без който разбира се не може, и който е много важен.
В близко бъдеще
Втория етап на проекта предвижда самото социализиране на крепостта, както и изграждането на различни инфраструктури – полагане на кабели, изработване на отводнителни канали и канавки, заравняване, трамбоване, затревяване и др. Предвидено е също и изграждането на напоителна система. Тук от голямо значение е кладенеца, който изградихме и от който ще се черпи вода с помпа. Тази вода ще се ползва освен за напояване и за тоалетните, така и за пиене, тъй като е с отлични качества. Тя е проверена и изследвана в лаборатория на ХЕИ.
Освен тези дейности, във втората част на проекта е изграждането на въжения мост, който ще тръгва от крепостната стена, минава над рова и вала, и отива в парка, който също предстои да бъде направен. В него ще бъдат разположени десетина съоръжения – люлки, въртележки за децата, кътчета за забавление, изградени изцяло от естествени материали.
Назад във времето на
средните векове
Музейните експозиции на Цали мали град ще бъдат разположени в кулите. В кула 1, на първият етаж, експозицията ще бъде праистория. Тук ще подредим всички находки от времето на траките, намерени по време на разкопките на крепостта – култова керамика, грънци, битови съдове, възстановка и описание на мистериите, които са правили, какво представлява тракийското светилище и т.н. На втория и третия етаж ще бъде разположена експозиции за бита в крепостта – различните занаяти, които е имало, различните инструменти, които са се използвали. С картинки ще представим художествени възстановки какво точно са представлявали тези занаяти и как са изпълнявани, включително и готварски рецепти от времето на римляните, които дават представа с какво са се хранили и как са се приготвяли техните гозби.
В кула 2 ще бъдат атрактивните експозиции. На първия етаж ще бъде керамиката – съдовете, намерени в крепостта, големите питоси, трапезна керамика, чинии, чаши, също така действаща възстановка на едно грънчарско колело. Вторият етаж ще бъде нумизматика. Там ще бъде цялата монетна сбирка. Предвиждаме да покажем около 200 – 300 монети, намерени по време на проучванията. И на третия етаж ще бъде гвоздеят на музейната част. Там ще има възстановка на цял военен римски костюм. Зад стъкло ще бъде облечен манекен в пълно бойно снаряжение. За тази цел се свързахме с една много интересна организация, която от години се занимава с възстановки на такива неща. Сами коват мечове, шлемове, плетат ризници, правят апликации и всички части на римския военен костюм. Освен този костюм, който ще бъде много скъп и по тази причина ще е зад стъкло, с помощта на Божидар Димитров, намерихме още няколко военни костюма, които ще бъдат експонирани открито. Посетителите ще имат възможност и да ги обличат и снимат с тях, като част от атракцията. Освен това, в табла, ще бъдат представени абсолютно всички десет вида стрели, които имаме открити тук. Ще бъдат направени възстановки на пражка, пломбата (много рядък вид стрела, която се мята ръчно). Едно от най-атрактивните преживявания ще бъде достъп до бойната пътека, която се намира на върха на кулата. Там посетителите ще могат да излезнат, да се снимат, както и да хвърлят по едно копие.
В южната кула се предвижда на бойната площадка, в естествена големина, да се постави действащ макет на балист (самострел или автоматичен арбалет, който е мятал големи стрели). В тази кула също ще има автентични дрехи, които посетителите ще могат да обличат. На втория етаж, на табла с текстове, ще бъде обяснено начина на битката, защо е необходим ров и вал, как са действали обсадните съоръжения и т.н.
Четвъртата кула, която се намира в югозападната част на крепостта, ще бъде посветена на древната астрономия. Още 2008 година попаднахме на една фантастична находка в района на Шишманово кале. Тя представлява два големи камъка с интересни дупки по тях. Тези дупки се оказаха част от древно съоръжение за наблюдаване на звездите и за следене на календара. Датира се точно в тракийския период. Тези дупки представляват едно определено съзвездие и се запълват с вода. Когато дойде деня „х” на това съзвездие и земята се завърти точно под тези звезди, те се отразяват именно в тези дупки на камъка и светят във водата. Този ден се приема, че или започва нов календар, или започва някакъв процес, или определен празник. Всичко това ще бъде описано и с текст, изработен от специалисти в археоастрономията. Тези камъни ще бъдат експонирани по един изключително интересен начин и ще бъдат голяма атракция за посетителите.
Животът в крепостта
По време на разкопките, до момента, сме открили 14 сгради. Миналата година попаднахме и на т.нар. Главна сграда, която се намира в северозападната част на крепостта. Тя е солидна, изградена на хоросан, на два етажа, с приблизителни размери 11 на 8 метра. През първия период от съществуването на крепостта, тя е била къщата на кастрофилакса (началника на военния гарнизон). В крепостта има и казарми, които са долепени плътно до двете дълги стени на укреплението. Всички сгради са концентрирани около крепостната стена, а в центъра е било празно пространство, нещо като площад, където по време на нашествия са се опъвали палатки и цялото население, което е живеело на открито да се прибере и да бъде приютено в защитената територия.
Освен тези сгради, открихме и хореум (обществен склад) за съхранение на зърно, както и едно търговско помещение – магазин, в който намерихме изключително много монети и тежести от златарски везни. От тук съдим, че в крепостта е имало оживена търговска дейност, главно във втория й период, след хунските нашествия. Това предполага, че тогава, към края на V – началото VI век, започва втория период на обитаване на крепостта и тя постепенно от военно се превръща в полу цивилна крепост и убежище.
Разкопките продължават
Цялата крепост е проучена общо взето около две трети. Тази една трета, която остава да бъде проучена е съвсем за чиста археология. Там трябва да се работи много внимателно, на шпакла. Ние преценихме, че няма да пречи на разкопките, когато обектът функционира като място за посещение, едновременно да текат и тези проучвания, което ще бъде и една от атракциите. Тогава ще се работи предимно със студенти, под формата на учебни практики. Идеята ни е и за нещо по-сериозно – контакти с някой университет от чужбина, откъдето да дойдат и западни студенти. По този начин обектът ще бъде популяризиран допълнително. Ще се опитаме в близко бъдеще всички тези проучвания да се самофинансират.
Вярвам, че след приключването на всички дейности по строителството, консервацията и възстановяването на крепостта, Цали мали град ще бъде едно невероятно място както за отдих и разходка сред природата, така и един извор на знания, който ще връща своите посетители дълбоко назад във времето, време на непрестанни военни битки и духовно израстване.