Баскетбол

Радост в арена „Самоков”

Едно от най-интригуващите дербита в НБЛ „Рилски спортист” – „Левски” се разигра в арена „Самоков” през изминалата съботна вечер(17.11). Пред около 1500 зрители двата отбора изнесоха истинско баскетболно представление.

Мачът започна много силно за домакините, публиката изригва в овации при всяко добро действие от страна на „Рилецо” без значение дали е отбелязване на точка или отнемане на топката. Освен, че бележат кош след кош, нашите момчета показват добра игра и в защита, а в случаите, когато не успяват да спрат противника топката отказва да влезе в пазения от тях кош и така сякаш подкрепяни и от съдбата самоковци поведоха с разлика от 11 точки в края на първата част.

Втората част не започна толкова ударно за „Рилски”, не все пак достатъчно добре, за да не позволят на противника да се доближи до тях. През тази част за няколко минути на полето се появиха и Станислав Ваклинов, Любомир Киров и Красимир Георгиев, които също спомогнаха разликата да се запази. В момент, в който „Левски” са устремени да стопяват разликата Киров отне топката и вкарва, за да доведе резултата до 41:29. Треньорът на гостите бе принуден да вземе почивка, на която сякаш даде крила на отбора си, защото „сините” се доближиха на 7 точки до самоковци с три поредни коша, но извършиха фал и с отбелязването на 2 точки от наказателната линия от стана на „Рилски” нещата си дойдоха по местата. След това „Левски” вкараха нови два коша и така краят на втората част дойде при резултат 48:43.

След почивката на нашите им беше по-трудно, гостите се хвърлиха стремглаво и стопиха разликата до 1 точка, но тройка на Миркович, последвана от кош на Смит върнаха за кратко спокойствието в самоковския тим. Но само след секунди „Левски” взеха превес и дори успяха да поведат в резултата. Гостите значително подобряват играта си в защита и принуждават противника да греши. С по-добра игра до края на третата част гостите не позволиха на „Рилски” отново да вземат превес и края дойде при 62:70.

Последната част започна шеметно за нашите момчета, които бързо изравниха. Но 5 минути преди края гостите отново водеха с 6 точки. Две неуспешни тройки за тях позволиха на самоковци да изравнят и дори да поведат в резултата. 1:30 преди края забивка на Гуджино изправи публиката на крака. Но интригата не се загуби до последния съдийски сигнал, при оставащи 40 секунди до края резултатът бе само 3 точки в полза на „Рилецо”. В тези оставащи секунди и двата отбора изпускаха нервите си и си размениха по 2 фала, предимство за нашите беше, че успяха да отбележат всички, а „Левски” взеха само 2 точки от възможните 4. В оставащите секунди гостуващият тим изпусна 2 тройки и така помогна на нашите да излязат като победители от арена „Самоков”.

Най-резултатен за „Рилски спортист” бе обичайният заподозрян Бранко Миркович, който отбеляза 21 точки, а по 19 добавиха Тери Смит и Станислав Славейков.

Най-важното не бяха точките и показателите на таблото, а фактът, че целия отбор искаше победата и всички се заедно се пребориха за нея, поправяха допуснатите от другия грешки и отбелязваха, не в името на статистиката, а в името на „Рилски спортист”.  А това направи публиката истински щастлива и всички ликуваха след края на мача.