ОбществоРегионалниСамоков

Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в Самоков по проекта на БТА “Европа на Балканите: Заедно чрез знание”

Представители на държавни и местни институции участваха в конференция в Самоков по проекта на Българската телеграфна агенция (БТА) “Европа на Балканите: Заедно чрез знание”. Събитието се проведе в Националния пресклуб на БТА в града.

Самоков е сред първите, които от векове приемат и развиват новото от останалите места в Европа. Това заяви Кирил Вълчев, генерален директор на БТА при откриването на конференцията. Той припомни, че в Самоков е открита първата печатарска преса за книги в България от Никола Карастоянов през 1828 г., тук започва издаването от 1842 до 1846 г. на първото българско списание “Любословие” от родения в града през 1790 г. Константин Фотинов. Роденият през 1823 г. в Самоков Станислав Доспевски (псевдоним на Зафир Зограф) – син на Димитър Зограф и племенник на Захари Зограф от Самоковската художествена школа, е един от първите българи, получили академично художествено образование и родоначалник на светския реалистичен портрет, каза още Вълчев.

Образованието в община Самоков е приоритет за нас, заяви кметът на общината Ангел Джоргов. Той коментира, че състоянието на училищната инфраструктура е много добра и повечето сгради са санирани. Само в две училища в града – ПГ „Константин Фотинов“ и ОУ „Кирил и Методий“, не са внедрени мерки за енергийна ефективност, защото процедурата е обвързана с това, че сградите са декларирани като паметници на културата, каза кметът. Джоргов допълни, че Общината е финализирала и дейностите по изграждане на център МИР, който е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Това е един напълно оборудван, функциониращ център за предоставяне на интегрирани услуги в общността.

Темата, посветена на знанието, е ключова за Самоков, тъй като това е родното място на българския просветител Константин Фотинов, който пише: „най-първото просвещение и добро познание на един народ человечески са училищата и четенето на много и различни книги, които могат да просветят вашия ум и разум“. Това заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България на местната конференция по проект “Европа на Балканите: Заедно чрез знание” в Самоков.

Стойността на европейското финансиране за област София само за година е нараснало от 952 млн. лв. на над 1,4 млрд. лв., заяви Горан Беремлийски – експерт в Областен информационен център – София. Броят на сключените договори се е увеличил от 1665 на 2004. Има и голям процент на вече изплатени средства. Съотношението между безвъзмездното финансово подпомагане към собственото финансиране надвишава 56 %. Най-голям брой проекти има в Община Самоков – 382, следвана от община Ботевград – 210, община Костинброд – 193.

 

Related Articles

Close
Close