Местен бизнес

Перспективите пред бизнеса в общината, разговор с Жулиета Даганова, собственик на счетоводна къща

Не са много хората, които могат да направят компетентен анализ на икономическата обстановка в Самоков. Жулиета Даганова е от специалистите, работещи в тази област. Счетоводната къща, която тя ръководи се занимава с регистрация и пререгистрация на фирми, подготовка на документи при кандидатстване за кредити, изработване на бизнес планове, кредитни обосновки, бизнес консултиране.

По думите на Жулиета, кризата все още не е отминала.”В окото на бурята сме ” –коментира тя. Предоставя ни официални статистически данни на Националния статистически институт, които сочат спад в отраслите, съществени за нашия район като туризъм, строителство и транспорт. Спадът в строителството, в сравнение с предходни периоди е 2.9%, в търговията – 1.5%  и 0.8% в туризма. Очаква се известно раздвижване в сферата на туризма, предвид настъпващия зимен сезон 2012/2013, във връзка с програмите на Агенцията по заетостта и проведената преди няколко дни трудова борса. Програмите, по които работи Дирекция „Бюро по труда” са доста атрактивни за работодателите и носят облекчения за бизнеса, тъй като поемат част от заплатите и осигуровките на работниците.

Един от сериозните проблеми е междуфирмената задлъжнялост. Тя е доста сериозна и вкарва фирмите в един порочен кръг, свързан с плащания към доставчици, ДДС, осигуровки, обезпечаване на фонд „ Работна заплата” и други. В общи линии оцеляването е доста трудно и понякога се оказва мисия невъзможна. Трябва да се подчертае, че данъчните облекчения, които се предвиждат в проектозакона, ще успеят да доведат до известно съживяване на бизнес средата.

Според нашата събеседничка, единственият начин за съживяване на бизнеса е намесата на държавата. В бюджет 2013 е залегнало увеличаване на осигурителните прагове на работниците, което да доведе до съживяване на икономиката. Това поставя работодателите в затруднено положение. Доста ангажиращо звучат изнесените данни, че спестяванията на българите са се увеличили. Това е по – скоро субективна констатация, която важи за определен кръг хора. „Моите наблюдения сочат, че хората са по – скоро задлъжнели” – споделя Жулиета.

 Успяват ли самоковците, работещи в чужбина да налеят свежи пари в местната икономика? Отговорът на този въпрос е по – скоро негативен. Причината е, че хората, заминали на гурбет не са толкова много. За разлика от Дупница, например. Няма намерения за откриване на нови фирми, а интересът към изработването на бизнес планове е почти нулев. Хората си правят сметка, че връщането на кредитите, които биха взели е под въпрос. „От две години не съм правила нещо, което е по –значимо” – споделя счетоводителката. В периода преди кризата, банките имаха доста гъвкава политика за отпускане на заеми при доста изгодни условия. След това обаче нещата се промениха. Към момента институциите продължават да бъдат доста предпазливи и консервативни, тъй като процентът на необслужваните кредити непрекъснато се увеличава.

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close