ОбществоРегионалниСамоков

Каталог по повод 130 години от рождението на Слави Генов издадоха от Историческия музей в Самоков

„Самоков 365“

Каталог, посветен на 130- годишнината от рождението на художника Слави Генев, издадоха от Историческия музей в Самоков. Той е част от поредицата „Галерия самоковски художници“, подготвяни и издавани от колектива на самоковския музей. На представянето присъстваха синът на художника Слави Генев Гено Генов и неговият внук Радослав Генев.

Живописецът Слави Генев

 

Днес историкът и уредник в културната институция Любомир Николов представи пред присъстващите каталога и разказа за живота и творчеството на известния живописец. В малката по обем книжка са събрани близо 60 платна от Самоков и един интересен акварел – нещо, което не е характерно за художника. Повечето от тези платната се съхраняват днес от сина му Гено Генов. Издаден е изцяло с финансовата подкрепа на Музея. Този каталог е част от поредицата, посветена на самоковските художници, като до момента са издадени такива за Крискарец, Георги Белстойнев, Захари Зограф, Димитър Зограф, Никола Образописов, Наум Хаджимладенов, Павел Кръстев, Димитър Радойков. Зафир Йончев и Павел Францалийски са следващите, които плануват да издадат.

„Тази книжка я направихме заедно с Гено и с Ради Геневи. Това е малка песъчинка от цялото творчество на Слави Генев. Представя неговите емблематични маслени пейзажи и изгледи от Самоков и околността. Каталогът съдържа малко рисунки и едно интересно акварелче, което е рядкост за неговото творчество“, каза Николов.

Слави Генев  е роден през 1893 г. в град Марица. Завършва Държавно рисувално училище в София, учи също в Мюхненската художествена академия. Продължава своето усъвършенстване в сферата на изобразителното изкуство в Париж и Италия. След завръщането си в България той е назначен за учител по рисуване в Първа мъжка гимназия в столицата. Освен като живописец Слави Генев се проявява като карикатурист. Мечтата му е да се отдаде на творческа дейност и да открие приятно местенце, където може да твори сред природата. Така попада в Самоков. И тук остава. По съвет на проф. Николай Райнов става учител по рисуване в самоковската гимназия. Бил е директор на музея в Самоков.

„Баща ми е искал да се оттегли от големия град и да се премести в по-малък, за да работи на спокойствие. Тогава е разговарял с неговия близък приятел проф. Николай Райнов, който го е посъветвал отиде в Самоков – един чист и слънчев град, който има атмосферата на старата самоковската школа. Градът, където живее и твори Наум Хаджимладенов. И така през 1931 година баща ми пристига в Самоков. И май се е влюбил в него“, спомня си синът му Гено Генев.

Той разказа как баща му е харесвал литературата и често е рецитирал стихове. Бил е сладкодумец и добър събеседник. В дома им винаги е било пълно с негови приятели, които с часове са разговаряли за изкуство. Тези разговори често продължавали до малките часове на денонощието, а фигурите им са били обгърнати от облаци тютюнев дим.

„Спомням си, когато ме взимаше с него в София и се срещахме с негови приятели как разказваше вицове, които сам измисляше. Често пиперливи. А когато запомнеше някоя интересна физиономия, след това я скицираше на платното“, разказа още Гено Генев.

Каталогът, посветен на Слави Генев,  както и още други от поредицата „Галерия самоковски художници“, може да закупите на място от Историческия музей в града.

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close