Проект "Чужденецът"

Фамилията на Буч и конният туризъм

Туризмът има различни разновидности, а нашият регион предразполага към развитието му в най-широк аспект. Има възможност за културен, за селски, за балнеоложки, а наред с тях и за конен туризъм. Курортът Боровец може да се похвали, че може да привлича туристи целогодишно именно с конния си туризъм. Една цяла фамилия е видяла, че има смисъл в това занимание, което освен всичко друго продължава да е модерно през годините. Това е династията, позната в града, а и не само, като Буч. За това как се поема по този път, за трудностите и промените през годините, за животните с любов, споделя на страниците на вестника, Петър Стойчев.
  За семейството на Петър Стойчев гледането на коне е семейна черта. През дългите години в тази сфера са успели да завържат немалко контакти в цялата страна и извън нея. Преди да започне изцяло да се занимава с гледането на коне, Петър Стойчев е работил в ЗРТ, в „Михаил Дашин” по времето, когато производството е било в своя разцвет, после малко е поработил и в „Балкан турист”. Но както гласи добре познатата българска поговорка – „Кръвта вода не става”. И той поема по отредения си път. Всяко начало е колебливо и трудно. Първоначално той и брат му Огнян гледат по две кончета в дома си. Когато потръгва туризмът в Боровец, двамата братя решават да се пренасочат изцяло към курорта. И така, от 1990 година Петър Стойчев е в Боровец. Днес  и двамата братя вече могат да се похвалят с фирми и с професионално занимание с конен туризъм. Дори са в конкуренция, която поддържа огъня между тях. Петър Стойчев, с жена си Гергана и сина си Ивайло в момента гледат 11 коня. Грижата за тях се е превърнала в семеен бизнес и основно препитание.
  Когато са стартирали преди повече от 20 години, конкуренцията в тази сфера е била значително по-слаба. В курорта е имало още едно семейство от Бели Искър, което се е препитавало с коне. Файтонджиите не са конкуренти, защото са сезонно. Основната разлика е, че конете им са впрегнати. „Нашите коне са за езда и главно сред природата. Ние в курорта почти не слизаме, в гората сме, това много се харесва на туристите”, пояснява Стойчев.
  Всъщност, любовта си към животните семейството на Буч превръща в бизнес. Споделя, че гледането им не е никак лесна задача. При проблеми се доверяват на доктори от София. Понеже сме планински район и трудно се снабдяват с храна, всичко се купува предварително и се презапасяват. Гледането на животни е доста отговорна задача. „Занимаваме се само с конете, нямаме друг бизнес. Всички коне си развъждаме ние, аз ги обучавам. Лесно се поддават, стига да знаеш как. Всеки кон си има характер. Сега от декември месец сме си купили и едно пони. Тази идея дойде от сина ми. Преди време пак гледахме едно пони, но имах неблагоразумието да го пусна и вълците го бяха изяли. Бях решил повече да не гледам, но синът ми настоя, защото има голям интерес към понитата. Конете имат силно развито стадно чувство, искат да са заедно в група, има си и тартор. Всичко, свързано с тях изисква време, средства и нерви”, казва Петър Стойчев.
  Вандалските прояви и тук не са рядкост. Преди време така са откраднали шест коня от тези на брат му. А на самия Петър три. Но поради добрата организация и навременна намеса, успяват да намерят тези на Петър, завързани на „Ридо”. Сега начинът, по който се опитват да се опазят е чрез индивидуални паспорти на всеки кон и чипове. Но пак е трудно доказуемо. Подобни кражби ощетяват бизнеса и потърпевшият търпи големи загуби.
През годините Петър Стойчев си е създал име в областта. Популяризирал е конния туризъм в региона чрез реклами, интернет, брошури по всички хотели. Има си контингент както от български туристи, така и от чуждестранни, които му правят реклама и довеждат свои приятели. „ Мога да кажа, че добре работя с хотелите в курорта. Изпращат ми туристи. Аз много уважавам българския турист, той е тук постоянно и може, когато реши, да се възползва от нашите услуги. Други добри туристи са англичаните, особено тези, които живеят тук по нашите села и в града. Те ни довеждат клиенти и при тях няма пазарлъци. Най-много ни се радват децата, те са 80% от клиентите ни. Работим и с фирми, организират ни посещения чрез ваучери”, казва Стойчев.
  Самият той споделя, че в туристическия бранш всичко е комплексно – какво предлагаш, как го предлагаш и на каква цена. Всичко е от значение. През годините, които е прекарал в курорта, доста неща са се променили, презастроено е, природата се унищожава. Забелязва се отлив на туристи, което той си обяснява с повсеместната криза. Определя летния период като по-добър от зимата. „Лятото определено е по-добро за нас, по-лесно се гледат конете, сега е студено и неприветливо. Пък и туристите, които идват зимата са тук, за да карат ски. Сега идват и по-малко туристи, екипировката е скъпа, картите също. Предишните години съм имал клиенти, които за една почивка идват да яздят по 2 или 3 пъти, сега само по веднъж. Лошото е, че всеки дърпа чергата към себе си. Това влияе лошо на Боровец. За пример на казаното дотук мога да дам моята конюшня, тя се намира по пътя за Черната скала. Много прилича на гробище… Доста  хора минават нататък като дестинация. Правихме маркировка по пътя за Черната скала, от Общината дадоха филц, работих на доброволни начала, сега е кал и пак е занемарено, поизсякоха се дърветата”, разказва Петър Стойчев.
  Цените са достъпни и за българи, и за чужденци. „10 лв. за 15 мин, половин час 15лв. и 30 лв. на час. На други места минутка е 1 лв. Така е например в София. Но в конните бази там е на манеж, а при нас е в гората. Много е по-различно и приятно. Този спорт е модерен и софиянци работят много добре”, обяснява той.
С племенника му, Васил Стойчев, са ходили на състезания, които се провеждат в цяла България – Русе, Разлог, Копривщица – има си календар и от Федерацията се определят местата и дните на състезанията.
  Седем години подред на Широката поляна, той заедно с Данчо Войнов, Пламен Николов, Сотир Велчев и Здравко Гицов организират конски събор. „Имало е събори едно време на текстилните работници там и така ни дойде идеята”, казва Стойчев. Още от самото начало е тръгнало добре, събират средства и се получава в  продължение на 3 дни, като включва различни занимания с конете, игри, състезания. Съборът се провежда всяка година  в последната седмица на септември.
  „Ежегодно се включваме в организирането на Тодоровден. Тази година инициативата е подета от Община Самоков и ние сме поканени за участие. Досега провеждането му беше в Туристическата градина. Сега ще бъде при новия квартал Боричо, на Бързански ливади. Когато го правехме в Туристическата градина, беше достъпно и се събираха  много хора. И тази година предполагам, че ще е интересно”, обобщава Петър Стойчев.
  За финал той каза, че има бъдеще в конния туризъм, въпреки всички условности на времето и повсеместната криза. Той и семейството му ще продължат да влагат сили и средства в този бизнес, подплатен с много любов и отговорност към конете.

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close