Обща категорияРегионалниСамоков
5 основни замърсители на водата, срещу които трябва да се борим
Водата е най-важният ни ресурс. От нея зависи оцеляването на всички живи организми на Земята и поради това опазването ѝ е от огромно значение. Макар че заема 3/4 от площта на планетата, около 97,3% от водата е солена. Прясната е само 2,7%, но преобладаващото количество се намира на труднодостъпни места – под земята и в ледниците. Така използваемата вода възлиза едва на 0,3%, което означава, че човечеството трябва да следи много отговорно за нейното качество.
Тъй като консумирането на замърсена вода или използването ѝ за други цели причинява редица здравословни проблеми и води до отрицателни ефекти в краткосрочен или дългосрочен план, е наложително всеки един от нас да даде своя принос за опазване на чистотата ѝ.
Сред основните замърсители, които причиняват най-много вреди, са следните 5:
Тежки метали
Навлизането в питейната вода на олово, живак, арсен и други съединения се получава посредством отпадъчни промишлени води. Има вероятност оловото да попадне във водата и поради използване на елементи с този метал във водопроводната система.
Тежките метали лесно достигнат до канализацията и от изхвърлените лекарства, домакински препарати и т.н. Просмуквайки се в подпочвените води, те директно се отправят към различни водоизточници.
Най-добрият начин да бъдем спокойни, че имаме достъп до чиста чешмяна вода, е монтирането на подходяща система за филтрация. Ако е с вградена технология с обратна осмоза, тя ще отстрани на почти 100% не само тежките метали, но и всички останали замърсители като вируси, бактерии, нитрати и прочее.
Пестициди
Химикалите, използвани в земеделието за борба с вредителите, могат да се пренесат с водата за напояване или подпочвените води, попадайки от там във всички водни басейни. Пестицидите са силно токсични и пиенето на замърсена с тях вода или използването ѝ за приготвяне на храна предизвиква различни заболявания. Много от опасните елементи са напълно разтворими и ще останат във водата, дори ако тя се превари. Ефектът от поглъщането им често се проявява след години под формата на невротоксичност, болест на Паркинсон и др.
Рационалното използване на пестициди и прилагането на екологични практики може да допринесе за минимизиране на вредния им ефект в глобален мащаб. Но докато човечеството овладее кризата със замърсените води, добрият пречиствател, снабден с подходящ филтър за вода у дома или на работното място, ще ви гарантира, че в нея няма токсични съединения.
Нитрати
Насищането на водата с нитрати се получава като резултат от наторяването в селското стопанство. Торовете се отмиват от поливните системи и дъжда и замърсяват подпочвените води. Нитрати се изхвърлят и с отпадъчните води при производството на лекарства, пластмаса, бои и други.
Ако са в твърде голямо количество, нитратите водят до намаляване на кислорода, което е изключително вредно за човешкото здраве и всички живи организми. За допустимо се смята количеството им от 50 мг/л. Попадайки в тялото, те се преобразуват в нитрити, които засягат нервната система, нарушават обмяната на веществата, предизвикват алергии и редица необратими усложнения.
Хлор
Всички питейни води се третират с хлор и когато се прилага по правилен начин, той служи за ефикасна дезинфекция в пречиствателните станции. Но ако се предозира и бъде с концентрация над 0,4 мг/л, става силно токсичен. При прехлориране се получава взаимодействие с органичните съединения във водата, образуват се канцерогенни вещества и се увеличава корозията в мрежата, което пък пряко повишава количеството тежки метали.
Неправилно изхвърляне на отпадъци
Изхвърлените във водоизточниците или около тях боклуци от всякакъв характер, включително и трупове на умрели животни, стават причина за замърсяване с химикали, бактерии и много други. Освен че не е незаконна, подобна дейност може да бъде пагубна – тя става причина за разпространение на различни зарази.
Изброените замърсители съвсем не изчерпват начините, по които неблагоразумното човечество унищожава най-ценния си ресурс – водата. Това е и причината държавите и много организации да обръщат все по-сериозно внимание на опазването на водите. А устойчивото им управление зависи и от всеки един жител на планетата, чийто малък принос може да допринесе за по-големи резултати в глобален план.