Спорт

2014 година на живо

krasi-anev-10.12СПОРТ

2014 година отново бе изключително вълнуваща и успешна откъм спортни събития в града ни. Станахме домакини на редица първенства – Боровец отново се завърна на Европейската сцена с домакинство на Европейска купа по ски, самоковските борци домакинстваха на Европейско първенство за кадети. Кадетите ни се окичиха със 7 медала – златният медал и единствен за България донесе Кирил Милов. Марина Маринска, Сезгин Мехмед, Владимир Стойчев, Даяна Кундрева, Микей Наим и Светослав Петров са останалите състезатели, които спечелиха бронзови медали от Европейското първенство. През втория ден мъжете и жените също се представиха на ниво. Европейски шампион стана варненецът Стилиян Георгиев /”Варна 60”/. Той се състезава в категория до 85кг. Титлата му осигури квота за световното през август. Европейската титла по сумо отиде при състезателката на кюстендилския клуб „Крис” – Рос Мари Маринова. Рос Мари стана шампионка в абсолютна категория и извоюва сребърен медал в категория +75кг.

Самоков бе домакин на Световното първенство по ориентиране за младежи и девойки и прие над 300 ориентировачи от 40 държави, които се състезаваха на територията на града ни. България също взе участие в първенството, като най-доброто класиране е Апостол Атанасов, който се финишира на 29-а позиция, а при жените  на 53 място отиде Антоанета Дяковска.

Финална фаза от Световното Гран При за жени по волейбол се проведе в Самоков. Възпитаничките на Владимир Кузюткин успяха да спечелят златото, като „смазаха” отбора на Чехия с 3:0 (25:16, 25:13, 25:17). С тази си победа „лъвиците” спечелиха не само първото място, а и участие в по-горната дивизия през 2015.

Мотополигон „Ридо” не остана по-назад и домакинства на 7–ия кръг от Източноевропейския шампионат по мотокрос на 31 август. Единственият състезател, който взе участие в мотокроса бе Валентин Милушев, който се задоволи със 7-то си място.

Най-голямата международна офроуд надпревара в България „Балкан Маратон Рали 2014“ се проведе от 5 до 7 септември в Самоков. На старта в различните категории застанаха участници от 7 държави – Гърция, Белгия, Холандия, Австрия, Италия, Сърбия, Македония и Чехословакия.

За поредна година „Рали България” разпали страсти в Самоков. 45-тото издание на „Рали България” отново стартира от центъра на нашия град и завърши в него. Състезанието се проведе от 18-20 юли и бе кръг от Европейската рали купа. 5 екипажа от България защитаваха честта на българския автомобилен спорт. Тази година надпреварата спечели Крум Дончев и Петър Йорданов ( Глобул Рали Тим, Форд Фиеста R5) – 1.52:47.0ч. Те повториха своя успех от 2008г.

Киокушинът завладя Самоков. На 29 и 30 ноември „Арена Самоков” прие над 300 състезатели от 22 държави на Европейското първенство по карате киокушин. За Самоков на татамито се биха три състезателки – Мария Чепилова, Мартина Хаджийска и Катя Костова. Катя завоюва бронзов медал, с което стана част от 19-те състезатели, които се окичиха с медали за България.

За първи път България бе домакин на Европейско първенство по крос кънтри. Честта да приеме най-добрите бегачи в дисциплината на континента се падна на нашия град. Над 400 състезатели взеха участие в първенството, което се проведе в местността Широкатa поляна край Боровец.

Единственият медал от Европейското първенство по крос кънтри и много радост за България донесе 20-годишната лекоатлетка Милица Мирчева. Тя успя да преодолее трасето от 6085 метра по пресечен терен за 22:25 минути. Със силния си спринт във финала, българката успя да спечели сребърен медал при девойките до 23 годишна възраст, като остана само на 2 секунди зад победителката Рона Оклънд (Великобритания). Самоков се представи с две състезателки при девойки до 19-годишна възраст – Веселина Алинска и Ивана Аджова. Алинска пробяга дистанцията от 3857 метра за 16:23 минути и се класира на 61-во място. За съжаление Аджова не успя да завърши състезанието.

Талантът от Самоков Янко Ташев се нареди втори в Европейското първенство по Супермото в клас SM Open, което се проведе на Долна Митрополия през юли месец.

С четирите си нули и перфектното преследване Красимир Анев завоюва бронза от Световното първенство по летен биатлон в Тюмен, Русия.

Най-големите постижения за тази година донесоха златните момичета на Самоков, възпитаничките на Диана Аврамова и Калоян Калоянов. Красивите девойки редовно стъпваха на високата стълбичка в класирането. Едни от престижните им класирания са във Великобритания, Франция, Япония, Мексико, Австрия и др. Всички медали извоювани през цялата година са благодарение на Анита Гаврилова, Синтия–Мари Ангелова, сестрата на Синтия – Лидия Ангелова, София Вададжийска, Надя Паунова, Кристина Зографска, Мария Генова и Камелия Петрова.