Общество
ФРЕНСКО МЕНЮ
Гимназията по туризъм предоставя френско меню на учениците си. Поднесено е чрез проект „Да готвим вкусно по френски“ и предлага на желаещите да проведат стажа си във Франция. Това става възможно благодарение на разработения от екип в училището и одобрен за реализиране европейски проект по програма Еразъм+ КА1. Възможност да добиват френски опит в кухнята имат ученици от 10 и 11 клас от специалностите „Кетъринг“, „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения” и „Организация на хотелиерството“.
Партньор на ПГТ е организацията с международен опит WELCOMA, работеща и с участници от Италия, Германия, Испания, Великобритания, Ирландия, България.
Градът, който ще посрещне самоковските ученици от гимназията по туризъм за триседмичен стаж е Амиен, намира се на около 100 км от Париж. Работните места са в десет традиционно френски ресторанта. Организацията домакин WELCOMA ще осигури ментор и наставник на всяко работно място – професионалисти, които ще проследяват напредъка на участниците. В края на практиката учениците ще получат сертификат Европас Мобилност, документ, който е валиден в цяла Европа.
Проектът цели създаване на условия за личностно и професионално развитие за прилагане на усвоените практики и модели на поведение в предстоящата професионална реализация; преодоляване на различията относно българските и европейските стандарти за работа в кухня; придобиване на практически опит относно специфични френски технологии за обработка на продукти и приготвяне на ястия в кухнята; наблюдение на организация на събития за голям брой гости – коктейли, партита, обслужване на кетъринг; практикуване на френски език в реална среда; предоставяне на условия по-добра възможност за реализация на пазара на труда у учениците и създаване на предпоставка за намаляване на младежката безработица; личностно израстване и възпитание в точност, коректност, толерантност, прецизност, дисциплина и придобиване на навици за работа в екип в кухня; повишаване на самочувствието и увереността относно изискванията на пазара на труда.
Предвидени са следните дейности: подготовка за изпълнение на проекта: изработване на график на дейностите/ сроковете и отговорници; рекламна и информационна кампания; подбор на 20 участници плюс 8 резерви; езикова подготовка от 100 часа френски език; окончателен подбор на 20 ученици; осъществяване на триседмичен стаж в Амиен и сертифициране на участниците.
До включване в проекта не се стига лесно, необходимо е да се премине през сложна процедура по подбор, включваща оценка на мотивационно писмо, решаване на тестове по професионална подготовка и английски език и интервю с комисия.
Обучението по френски език се провежда към настоящия момент от учителя полиглот Димитър Апостолов. Двучасовите занимания под формата на игри и интеракция преминават неусетно. Едновременно с преподаване на граматика и лексика тече и запознаването с френските нрави и култура. Дебатират се френските ценности, вкусовете и постиженията, прави се паралел с българските.
Крайният подбор на 20-те участници, заминаваща за квалификация във френски ресторанти, ще се проведе след приключване на подготовката по френски език и на база показаните резултати и проявените дисциплина и отношение при изпълнение на проектните и училищните дейности.
Основателно е самочувствието на гимназията по туризъм. Училището може да се повали, че и единствено в областта, което предоставя на учениците си ежегодна възможност за провеждане на производствената практика в чужбина. За 6 години общо 100 ученици от гимназията по туризъм са се обучавали в чужбина и са получили сертификат Европас Мобилност по програма „Леонардо да Винчи“, Мобилност и „Еразъм +“.
Екипът на управление на училището заявява, че работодателите проявяват интерес към кадри, обучаване в ПГТ, особено в настоящия зимен сезон. Представителите на туристическия бранш сами търсят стажанти и работници сред гимназистите. Към настоящия момента училището не може да задоволи търсенето на фирмите, тъй като в училище се обучават само 220 ученици в 11 класа 4 специалности, а оказва се възможностите на хотелите в Боровец за поемане на кадри са няколкократно повече. Признанието на обучението в ПГТ идва с наложилата се практика след проведен стаж учениците ни да получат предложение за заемане на работно място.
Очертава се тенденция в следващите години курортът Боровец да изпива все по-осезаема нужда от кадри, преминали школата на гимназиалното професионално обучение. Необходимо е да бъдат определени регионалните образователни приоритети в тази посока и да се положат необходимите усилия, така че да се работи върху съхраняването на добрите традиции в подготовката на кадри за туризма.
Далновидно е съхраняването и опазването на добрите традиции, модерното твърде често е временно. Гимназията приоритетно работи върху утвърждаването в обществеността на тезата, че развитието на Самоков преминава през високото качество на предлаганите туристически услуги. Френската кухня е известна, защото цени високо професионализма и традициите си, ние работим за това да създадем кадри, които да представят българската кухня пред света.