Политика

Райко Масларски: „Не е нормално най-големият работодател да бъде самата Община”

MaslarskiАнелия Балабанова

 

 Райко Масларски е от хората със собствено разбиране за политиката и това пролича през четиригодишния управленски мандат. Без излишна показност той успяваше да изложи вижданията си и една по-различна гледна точка за нещата пред своите колеги. Някои от идеите и предложенията биваха приемани, други – не. Често пъти резултатите не съвпадаха с първоначалните очаквания, но Общинският съвет е колективен орган и по презумпция, мнозинството би следвало да се обедини около най-разумното предложение по определен казус. Би следвало, но точно тези наглед дребни различия са способни да преобърнат каруцата. Кои бяха тези препъни камъни, равносметката за свършеното и несвършеното – в следващите редове

 

 

Какво свършихте като съветник през изтичащия вече мандат и за какво не остана време?

Смятам, че е погрешно да се очаква от общински съветник някаква конкретна дейност. Общинският съвет се приема като  „Местен парламент”, но устройството и дейността на Народното събрание и на Общинския съвет се различават значително. Общинският съвет не е постоянно действащ орган и обичайната дейност на общинския съветник е вземане на отношение по въпроси, предложени от общинската администрация. Не може да се очаква общинският съветник да се изявява с непрекъсната дейност.

В тази връзка моята дейност в ОбС е била свързана най-вече с двете комисии, на които съм член – Правната комисия и  Комисията за конфликт на интереси. Правната комисия разглежда проекти за наредби на ОбС, които уреждат правилата по отделните дейности на Общината и разпоредителни сделки с имоти на Община Самоков. Това е най-натоварената  комисия. При обсъжданията в комисията в по-голямата си част приемахме предложенията на кмета на общината.

Колкото до Комисията за конфликт на интереси, на практика, съгласно закона тя няма отговорна и решаваща функция, а се явява трансмисия за събиране на документи, изискващи се от националната комисия за конфликт на интереси, а в малкото случаи, когато е имало сигнал за конфликт на интереси, самата национална комисия блокираше дейността на общинската комисия с указания, че няма отношение съгласно закона.

 

През това време имахте ли отправени питания към кмета и общинската администрация и по каква тема?

Сещам се за писмено питане до кмета на Общината, което беше във връзка с това какво предприема администрацията за решаване на въпроса, повдигнат от едно репортерско предаване по „Нова телевизия” за кражбите на ел. енергия в циганската махала. Г-н кметът ми отговори с подробни статистически данни колко молби за удостоверения за търпимост са подадени, колко молби за наемане на общински терени са подадени и т.н. Но мисля, че въпреки статистиката, въпросът не е решен окончателно.

Естествено, че по време на сесиите съм задавал и устни въпроси по текущата дейност по отделните решения.

 

 Промени ли се градът и как бихте определили личния си принос?

Градът се променя, от една гледна точка – към по-добро, от друга гледна точка – към не толкова добро. Да, градът е по-красив, градският център е разкрасен с цветя, подходите към града от София и Боровец – също. Но… С красиви кътчета изпращаме младите хора на града да се трудят в София или Боровец…Не се работи достатъчно, да не кажа изобщо по създаване на добър бизнес климат в Общината. И това личи. Не е нормално най-големият работодател да бъде самата Община. Кои са големите работодатели в Общината? – „Самел”, Си Комерсиал, БКС, ГБС, ВиК, няколко дървопреработващи фирми и това е. И тази тенденция се засилва – Общината продължава да създава собствени предприятия – за туризъм, за спорт, за хотелиерство, за строителство, за общински пазар. Остава да  създаде собствена транспортна фирма. Ето сега се подготвя строителство на крайречната зона и после предприятие за стопанисването й. Това е дълбоко погрешно. Общината не е търговско дружество и следва да се занимава само с това, което не е в интереса или силите на частния капитал. В противен случай се създава излишно концентриран монополизъм, излишно се натоварва общинският бюджет с щатове персонал. Държавата и Общината обикновено са лош стопанин и не следва да мениджират повечето от тези дейности. Общината трябва да създава възможности на много хора да проявят инициатива в частния бизнес, защото така ще се създаде конкурентна среда, а това е добре за нас потребителите. Има много възможности за разпореждане с общински имоти и дейности, които създават конкурентна дейност. При нас се прилага само продажба, наемане и съвместна дейност. Не се прилагат концесиите като възможност. За крайречната зона можеше да се приложи друг подход, а не Общината да финансира тази развлекателна дейност.

 

Кои от взетите решения оценявате като най-важни и най-съществени? Защо?

Най-важните решения са приемането на бюджета на Общината за четирите календарни години на мандата. Чрез бюджета се определя развитието на Общината през годината. Други важни решения са продажбите на големи имоти, които са свързани със стабилизирането на финансите на общината. Големи дискусии породи решението за вземане на заем от Общината, на което решение аз гласувах „против”.

Като гражданин най-много съм впечатлен от две решения, предложени от мои колеги общински съветници. Едното е предложение на д-р Димитър Панев във връзка с таксите за административни услуги, което регламентира санкция (намаление) на таксата при неспазване на срока за изпълнение на услугата. Другото решение е по предложение на д-р Трендафилова за безплатно ползване на лифтовете на „Бороспорт” в Боровец от децата от Самоков. И двете решения не засягат някакви глобални въпроси, но постигнат реален ефект за гражданите.

 

  1. Каква е визията за бъдещето на Самоков, в каква посока трябва да насочи усилията си следващото общинско ръководство?

Моето виждане за това кое е работа на Общината и кое не е, определено е дясно. Считам, че Общината е структура, която трябва да решава и регулира общите въпроси на населението – поддържане на общите площи, образование, здравеопазване и т.н. Както казах по-горе, хич не й е работа на Общината сама да прави бизнес, това само създава монолизъм и изкривява пазарните правила. Напротив, Общината трябва да създава конкурентна среда, защото само така пазарът контролира цените и качеството на услугите. А ако се огледаме, ще видим много монополистки дейности, контролирани или подкрепяни от Общината.

От друга гледна точка, доколкото ми е известно, субсидията от републиканския бюджет е на база приходите от данък общ доход, тоест би следвало да има обвързаност между това колко хора работят в Общината и плащат Данък общ доход и просперитета на Общината. Тоест, когато работодател е Общината, парите отиват от единия джоб в другия. Богата е тази община, която има много и разнообразни дейности като частна дейност. В тази насока трябва да се работи – ако трябва да се раздават промишлени терени за определен период, без заплащане, ако трябва – да се строи инфраструктура за тези терени. Инвестицията ще се възвърне. А сега гледаме на частния инвеститор като дойна крава, прибираме му значителна част от началния капитал за терени, такси и др. подобни. Битува мисленето „Щом е тръгнал да строи, значи има пари, защо да не плати някоя значителна такса. Защо ли? Защото таксата е еднократна, а данъците ежемесечни. А и защото безработицата съсипва всичко, обезлюдява, създава престъпност, довежда до оскотяване.

Необходимо е да се създаде добър бизнес климат, поне това, което зависи от Общината – административно обслужване на инвеститорите, възможности за предоставяне на терени, развитие на инфраструктурата на тези терени. А не като сега – Общината строи и стопанисва сама.

Участието на Общината в големи проекти, финансирани по програми, също трябва да се подложат на обстоен икономически анализ. Защото няма програма, която да финансира проекта на 100%. Винаги има участие и с общински средства. Е, като се дават общи пари, да се прецени каква ще е общата полза. Засега проектите са били до голяма степен в „частна полза”.

Не на последно място е и екологията. Нашето богатство е природата, климатът, въздухът, водите. Мисля, че условията на живот и дейностите, които са развити в града, съсипват тези богатства. Жилищата се отопляват най-вече на дърва 6 месеца в годината. И говорим за чист въздух…

Мисля, че би било разумно да се въведе някакво класифициране на инвеститорите с преференции за създаващи екологично чисти производства. И обратното – по-високи данък сгради за замърсяващите.

 

 Ще Ви видим ли отново в някоя от листите на предстоящите избори?

Изборите са още далеч, отговорът е – не знам, ще помисля….

 

 Каква кампания очаквате и ще се появят ли нови играчи на политическия хоризонт?

Забелязвам събуждане от „тихата летаргия и унес”, активизиране и в Общинския съвет, и в медиите. Поради това, че не виждам особени идеологически противоречия между участниците, очаквам до изборите да станат прегрупирания, сливания и разлъки до достигане на резултат „Гълъб с гълъб” и „Лика-прилика”. Очаквам отново компроматни войни от по-посредствените участници и по-голяма толерантност от по-интелигентните. Очаквам също по-интелигентните играчи да употребят по-посредствените като маши за постигане на целите си.

 

Related Articles

One Comment

  1. Е как да не знае и ще мисли!? Мислите са му в коя листа да е, а не дали ще е! Още преди месец прехвръкна в поредната партия и сега ще е в листата на Кунева, залепен за Чилингиров!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close