ОбществоРегионалниСамоков
Петър Чарийски представи изложба на живи миниатюри
Анна Манова
Самоковецът Петър Чарийски представи своя самостоятелна изложба на живи миниатюри. Официалното й откриване се проведе на 25 юни в Сарафската къща, където си дадоха среща възрожденската обстановка на пространството и богато разнообразие от растителни видове, разположени върху скали.
За представянето пред аудиторията, уважила събитието, се погрижи уредникът на Сарафската къща Марияна Лобутова. Това е четвърта подобна изложба, подготвена от Петър Чарийски, който е лесовъд. Той завършва Лесотехническия университет в София със специалност „Опазване на околната среда”, което обяснява интереса му в областта и неговата професионална насоченост. Първи стъпки в създаването на миниатюри Чарийски прави през далечната 1991 година. И така до днес продължава умело да представя своите оригинални творчески хрумвания във вид на дървесни композиции. Живите миниатюри представят красотата, родена от силата на природата и волята на твореца.
В настоящата изложба присъстващите имаха възможността да се насладят на голямо разнообразие от био видове, композирани върху скални повърхности. Бук, клек, едролистна липа, обикновен явор, полски ясен, планински бряст и габър са само малка част от изложените 29 експоната. Повечето от дървесните видове са от Самоков и региона. Сред разнообразието от дървета имаше и кактуси, които привлякоха вниманието на посетителите. Те са по-лесни за отглеждане и са ефектни.
Самият Чарийски поясни, че създаването на подобни композиции изисква време и търпение. А работата на твореца е свързана с това да следи природните форми и да ги копира.
„Всяка форма в природата е въздействаща. Самото съчетание между листата, клоните, дънера, скалата е комбинация, която ние не можем да си обясним, но на подсъзнателно ниво тя ни привлича. Природата сама ги подбира нещата, ние само може да я следваме. В Япония тази традиция е дълголетна и се предава от поколение на поколение”, подчерта Чарийски. И допълни, че е важно, човек да има познание и да е запознат кое дърво каква почва предпочита, за да може да се развива.
Преди да ги представи пред аудиторията ги отглежда в саксии, а есен ги сади в градината, за да са максимално близо до естествената си среда и да се каляват. В дома си има над 70 броя, а в Сарафската къща е показал по-малко от половината от тях.
Самостоятелната изложба на живи миниатюри ще бъде отворена за посетители до 30 юни.