Спорт

Младежите на България с две загуби от Турция

basket mladejiКрум Крумов

Младежкият национален отбор по баскетбол до 20 години изигра първите си две контроли от началото на подготовката за Европейското първенство, дивизия А, в което ще участват това лято. Тимът ни срещна на два пъти отбора на Турция, който е европейски шампион в тази възраст за 2014г, и инкасира две загуби. Мачовете се изиграха на 12 и 13 юни в „Арена Самоков”.

В първия мач, още в началото, гостите ни дръпнаха в резултата и постоянно водеше в резултата с 6-7 точки. Серия от 11-3 направи резултата 27-13 в края на първата част за Турция. Втората част „съседите” ни задържаха разликата с двуцифрен статут, като на моменти тя набъбна до 19 точки. На почивката европейският шампион водеше над България с 44-27. След паузата, турците вдигнаха още оборотите и водеха с внушителните 25 точки. Все пак националите успяха да стопят разликата до 20. Гостите запазиха контрола над играта до края, въпреки че българите спечелиха последната четвърт. Крайният резултат бе 61-75 за Турция.

С двуцифрен актив – 10 точки за България завърши Александър Милов, 9 добави Радослав Кочев, а 8 – Адриян Секулов. За Турция Метеджан Бирсен записа дабъл дабъл от 17 точки и 10 борби.

Вторият двубой „младите лъвове” играха значително по-добре, като при малко повече концентрация националите ни можеха да се поздравят с успеха. България започна ударно мача със серия 15-5 и поведе значително в резултата. В един момент турците стопиха разликата до 4 точки – 24-20, но все пак „трикольорите” спечелиха първия период с 7 точки. Втората част започна с обрат за Турция. Гостите направиха серия от 8-0, като в същото време играха перфектно в защитен план. Това си оказа влияние и на почивката момчетата на Людмил Хаджисотиров изоставаха в резултата с 4 точки при 37-41. Третият период бе изпълнен с обрати като първо нашите успяха да обърнат гостите, но после те отвърнаха на удара и върнаха аванса си. Последната четвърт се оказа много интересна и оспорвана. Турците пазеха крехкия си аванс, а българите дишаха във врата им. Три минути преди края нашите дори успяха да поведат в резултата с 1 точка при 73-72. 50 секунди преди края резултатът бе изравнен при 75-75, но гостите вкараха една тройка и излязоха напред и до края удържаха успеха. Краен резултат България 78-81 Турция.

Ивко Ивков вкара 19 точки след силни индивидуални пробиви, Александър Милов беше на ниво с 18 точки и 4 борби, а Адриян Секулов вкара 12 точки при стрелба 4/4 от тройката, като подаде и 3 асистенции. За Турция Емре Йозкан вкара 17 точки, а с 16 се отчете Догукан Шанлъ.

В отбора ни личеше липсата на силен играч на позиция 5, но това ще бъде поправено след като на Николай Вангелов се присъедини към тима в понеделник. Очаква се и включването на контузените Румен Василев и Ангел Пейчинов.

Тимът ни продължава подготовката си за Европейското първенство, дивизия А, като в следващите си контролни мачове ще гостува на Македония на 19-и и 20-и юни.