Политика
Мая Христева: „Когато има влезли в сила съдебни решения, те са задължителни за всички”
Като единствен юрист в настоящия Общински съвет, който вече проведе последното си заседание, Мая Христева оглави Комисията по законност, обществен ред и общинска собственост. Тя се очерта като една от най-натоварените и в нея бяха взети доста важни решения, касаещи придобиването, разпореждането и управлението на имоти общинска собственост. Съществена част от тях засягаха стопанисването на земеделските земи. Какво още – вижте от разговора ни с Мая Христева.
Г-жо Христева, в края на мандата на настоящия Общински съвет каква е равносметката за свършеното? За кои от нещата не остана време?
Този Общински съвет взе много важни решения по отношение на управлението в града. Това са решенията във връзка с оперативните програми по регионално развитие и с реализацията на европейски проекти. Тук е мястото да спомена и строително-ремонтните работи в МБАЛ-Самоков на стойност над 3.5 млн., които вече приключиха. Заслужава си да се отбележи и създаването на местните инициативни групи на една от последните сесии, които всъщност са една добра предпоставка за развитието на града и за участието на Общината в други бъдещи проекти.
Времето никога не е достатъчно. Винаги има още какво да се свърши. Това са проекти, които са започнати, но не са приключени.
Промени ли са градът през последните четири години?
Промяната е видима. Наистина Самоков стана по-благоустроен и едно по-добро място за живеене. От друга страна има промяна и в административното обслужване на гражданите, което е много важно за населението на общината.
Бяхте председател на една от най-важните и натоварени комисии в Общинския съвет – Правната. На какво се дължеше тази натовареност?
Правната или ПК по законност, обществен ред и общинска собственост е наистина най-натоварената комисия, която има предложени най-много проекти за решения. Това е така, тъй като в нейните правомощия е да предлага проекти по придобиване, управление и разпореждане с имоти общинска собственост.
Много от решенията касаеха земеделските земи. Това сигнал за някакво раздвижване ли е?
Точно така. Имаше много подадени заявления, много молби за закупуване на общински имоти, за наемане на земеделски земи. Това означава, че наистина има раздвижване в този сектор, което е един положителен сигнал за икономиката като цяло.
На ниво ли беше взаимодействието с общинската администрация?
Смело мога да твърдя, че взаимодействието между Общинския съвет и общинската администрация беше на едно добро ниво. Аз съм била част и от общинска администрация – главен юрисконсулт, директор на Дирекция „Административно-правно обслужване” близо десет години и от опита ми там мога да кажа, че наистина този мандат имаше едно добро взаимодействие между ОбС-Самоков и общинска администрация.
По кои теми търсехте съдействие и консултация?
Заседанията на комисиите са открити. На тях присъстват представители на общинска администрация, които са пряко отговорни за внесените докладни записки по конкретните проблеми. Винаги е имало присъствие на тези служители, на кмета на Общината, на неговите заместници така, че по всеки един казус, по всеки един въпрос е имало разисквания. Целта е била да се внесе такъв проект за решение в Общинския съвет, че решението взето след това да е законосъобразно. Да не бъде спряно от областния управител, да не бъде върнато, да не му създаваме предпоставки да упражнява правомощията си по чл. 32 от Закона за администрацията. Основната работа се върши в комисиите и всичките питания, които лично аз съм отправяла към кмета и общинската администрация са били по време на заседанията на постоянните комисии. Именно, за да се приемат законосъобразни решения от Общинския съвет.
Още в самото начало на мандата имаше предложение от „Самоковци за Самоков” възнагражденията на съветниците да отиват като дарение. Доколко това е реално приложимо?
Съгласно ЗМСМА всеки общински съветник има право да получава възнаграждение за участието си в комисиите, в които участва и за заседанията на Общинския съвет, като с решение на ОбС се определя неговият конкретен размер. Право на всеки един от колегите е да реши дали то ще отиде за благотворителна цел или за нещо друго.
Вашата лична визия за развитието на града каква е? Към какво трябва да насочи усилията си следващото общинско ръководство?
Към това Самоков да стане един привлекателен град за живеене, с едно добро управление. Място, привлекателно за инвестиции. Силно се надявам това да стане.
Последната сесия беше белязана от едно важно решение, свързано с референдума и депото? Дали наистина такива важни, ключови решения за развитието на града трябва да се вземат в последната минута?
Темата за референдума се дискутира от доста време. За мен е недопустимо да бъдат разисквани актове – били те административни или съдебни, които са влезли в сила. В тази връзка несериозно прозвучаха някои думи, че видите ли съдът е манипулиран и затова е издал такива решения. Когато има влезли в сила съдебни решения, те са задължителни за всички и когато не се изпълняват, се носи съответна имуществена и наказателна отговорност. Има дълга и сложна процедура – от решението за определяне на имота, ОВОС и т.н.. При положение, че предстои въвеждане в експлоатация е недопустимо на последния етап да бъде разглеждан въпросът дали да има референдум.
В тази връзка кое беше най-важното решение, което ще остане в историята на настоящия Общински съвет?
Не може едно решение да бъде определено като важно, а друго с по-малка степен на важност. Всяко едно решение е важно, защото зад него стои или инициатива на Общината, или предложение на физическо/юридическо лице/, определено ведомство или организация. Всяко едно решение е важно – от решението за включване на един имот в програмата за разпореждане с имоти общинска собственост, до решението за търг или конкурс за отдаването или продажбата на този имот. Ако искате даже да вземем и решенията, които се предлагат от Правната комисия, свързани с опрощаването на дългове. Това е част от една сложна процедура, която се инициира пред администрацията на Президента и решението на Общинския съвет е само необходима част от тази процедура. Имаше напредък по отношение управлението на общинските дружества и силно се надявам тази линия да бъде продължена от следващия Общински съвет.
Предстоят нови избори, каква кампания очаквате и ще има ли нови лица в нея?
Очаквам една позитивна кампания. Очаквам една предизборна кампания на платформи и програми. Дали ще има нови лица, това ще се разбере след като изтече срокът за регистрация на партии и коалиции, който съгласно Изборния кодекс и хронограмата, която излезе на ЦИК е до 22 септември. След тази дата всички ще разберем кои ще бъдат участниците в предстоящите избори.
Вас лично ще ви видим ли отново в някоя от листите?
Ще Бъда част от листата на ПП „Български демократичен център”.
Политическата формация е представена на национално ниво, очаквате ли засилено присъствие и на местно?
Факт е, че политическата партия има народни представители и очаквам присъствие и на местно ниво.