Политика

Кунева на гости в Самоков. Поводът беше кръгла маса за антикорупционния закон

kunevaАнна Манова

В началото на тази седмица /15.09.15 г./ на гости в Самоков беше вицепремиерът по координация на европейските политики и лидер на ДБГ Меглена Кунева. Поводът за посещението е организирана кръгла маса и е част от обиколката, която се прави в цялата страна, свързана с обсъждането на съдебната реформа, антикорупционните политики и напредъка по подготовката на Председателството на България на ЕС през 2018 година.

Наред с това младежката организация на ДБГ инициира подписка в защита на антикорупционния закон, целяща да се изгради едно гражданско общество. Преди това те са посетили Стара Загора, Сливен, Велико Търново, Шумен, предстоят Благоевград, Варна и Добрич. До този момент са събрани 1000 гласа, като в Самоков са около 150.

На кръглата маса, която се състоя в читалището в града, присъства и народният представител Димитър Делчев, лица от местната структура на РБ и граждани.

„Законът се отхвърля абсолютно безпочвено. И нещо, което аз се опитвам да градя години наред – образът на една решителна и искаща да напредва държава, да се срине в рамките на няколко часа, не е оправдано. Имаше коментари, че това нещо ще се използва като мой личен пиар. Точно обратното, искам да изграждам образа на държавата. Това е закон, който работи. Не всяка проверка завършва непременно с отсъждане. Нормално е да бъдем проверявани. Това трябва да го разберем. Важно е да се знае, че законът важи за 10 хил. души в страната, които са на водещи ръководни постове, лица с политическа власт. Целта е той да бъде една ситно изплетена мрежа, която не позволява да има промъкване във вратичките на закона. С отхвърлянето на антикорупционния закон загубихме ценно време, което можеше да бъде използвано да се доближим с още няколко отсечки до европейския старт. Нямаме право да „заспиваме”, когато имаме подобен проблем”, сподели Кунева.

Пред присъстващите тя подчерта, че няма да се откаже и ще продължи да работи в тази насока, защото знае как да го направи. Един от основните доводи законът да не мине на първо четене бяха анонимните сигнали. „Във века на социалните мрежи да смяташ, че един добре мотивиран сигнал, който не е подписан може да се хвърли в кошчето е нелогично. И обратното  – ако един сигнал е подписан, но в него няма нищо съществено, той няма да види продължение”, мотивира мнението си М. Кунева.

По думите на Кунева законът се базира на практики на държави със сходна историческа съдба като нашата – Румъния, Полша, Словения, Словакия, където този орган работи. Очакванията и са той да бъде приет, както е обещано, в началото на месец декември и да получи необходимата политическа подкрепа.

 

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close