ОбществоРегионални
Ще остане ли туристическата градина притегателно място за самоковци?
Анелия Балабанова
Туристическата градина е една от емблематичните за Самоков забележителности. И лято, и през зимата тя е предпочитано място за отдих и разходка. Много самоковци, а и гости на града избират да прекарат свободното си време в крайградския парк. В последно време той се променя до неузнаваемост. И въпросът е дали това няма да доведе до някакъв обратен резултат, който да превърне ефекта в дефект. Факт е, че в района има няколко механи, които съществуват открай време. Там е разположен и макетът на „Самоковите”. Обособен е, съобразявайки се със съществуващите на място теренни дадености, за цялостното реализиране на Етнографски комплекс „Старият Самоков”. За преминаващите това е още една допълнителна атракция, на която могат да се насладят. Стигаме и до сцената на открито, която ще бъде поставена на площ от 141.70 кв.м.
На територията на Туристическата градина има разположени и други временни обекти за сезонно ползване – сенници, слънцезащитни съоръжения и навеси, с обща площ 160 кв.м., за които има сключени договори за наем и сезонно ползване. Туристическата градина в град Самоков е създадена в 1903 година с участието на д-р Димитър З. Хаджистамов, д-р Михаил И. Кокошков и д-р Сотир М. Христов . Парковата територия е с площ от 67 160 кв.м. и с максимално допустими устройствени параметри – плътност на застрояване 1%, максимална етажност – 1 ет. и минимална озеленена площ – 80%. Извън вече споменатите обекти в района е разположен стадион „Искър” и помощното игрище.
Също така от това лято в Туристическата градина вече има фитнес и други развлекателни съоръжения на открито. Да не забравяме и въжения град „Рилко”, който открай време радва малки и големи. Няма лошо, но всичко това води до увеличаване на туристопотока и въпросът е докога „Бялата порта” на Рила ще е с широко отворени врати. За мнозина Туристическата градина отдавна не е спокойното и уютно място за усамотение и бягство от ежедневието в компания на любими хора. В този ред на мисли със сигурност предназначението й към днешна дата е избягало от първоначалния замисъл. И това освен плътността на застрояване и пренаселването, включва и осъвременената визия. Част от нея са и буквите, изписващи Самоков на латиница, които бяха поставени преди няколко месеца. Всичко това става повод и за отправеното питане от общинския съветник Димитър Панев, на което общинска администрация предостави подробно становище. Въпросът е дали нещо ще се промени или на принципа „кучетата лаят, керванът си върви” нещата ще продължават да се случват по същия начин.