Злободневно

Читалището в село Драгушиново – обект на вандалски прояви

Анна Манова
dragushinovo4Селата все повече опустяват и една от припламващите искри и живинката на даденото малко населено място са читалищата. Читалището в село Драгушиново е едно от тях, а неговата история е едновековна.
Но днес говорим за него с носталгия. Говорим за разруха. И тя е причинена от вандалските набези на местни младежи, не зачитащи едновременно миналото и настоящето. Читалището в селото се е превърнало в сборен пункт на нехайни млади хора, които безогледно и ежедневно рушат историята. Счупени прозорци, махната обшивка, купища боклуци, миризма на цигари и на пален вътре огън са характеристиките на читалището днес. Вместо да говорим за културна събитийност, сме свидетели на нещо коренно противоположно – абсолютна липса на отношение към просветните средища. А и липса на възпитание. „Безделието ражда пороци”, са казали хората и това в пълна сила важи в конкретния случай.
„От няколко години се руши сградата. Тези проблеми не са от сега, а продължават от поне 5-6 години. Безработни младежи се събират и рушат читалището. След последните такива набези сключихме договор с охранителна фирма, свързахме се с полицията и Община Самоков. За читалището се отпускат годишно 14 хил. лв. от държавния бюджет, като имаме две субсидирани бройки. Част от тези пари трябва да отиват и за поддържане на материалната база. Имахме заседание преди 2-3 седмици за поставяне на метални решетки, писахме докладна до Община Самоков. Салонът на читалището се руши на парчета. Ще помислим за място, където да се събират младежите”, обясни кметът на селото Георги Хаджийски.
dragushinovo6Последните по-мащабни вандалски действия са от началото на тази година, като те са започнали още през 2012, когато започват младите да участват по някакъв начин в читалищния живот, чрез певчески групи или танци, а останалите, чувствайки се „непоканени” решават да покажат какво могат. Така започват да палят кабели, да хвърлят пиратки в помещенията, да чупят. Като почти всяка седмица е нещо ново. Но най-тъжното е, че голяма част от тези лица са пълнолетни.
 
„Това, което виждам сега в читалището много ме натъжава. Боли ме от всичко, което се случва. Вратите бяха разбити. Паркетът първоначално беше подут, а в момента една част от dragushinovo5него липсва. Да не говорим, че са правени опити той да се пали. Има следи, вижда се къде е горял. Правени са опити да се изкъртва обшивката. Тук имаше печка на дърва и въглища. Махнахме я, за да не стават по-големи поражения. После видяхме, че те са преместили другата. И я оставихме. Събрахме се настоятелството на среща, на която присъстваше и кметът, и взехме решение да се сложи охранителна система. Знаем кои са хората, които правят тези неща. Целта определено не е кражба, а вандализъм. Чувстват се по някакъв начин ощетени. Нямали място, на което да се събират. Не вярвам, че ще го опазват и да имат друго помещение. Те многократно са доказали, че правят чудеса от глупост. За съжаление е така – вместо да работим с певческите групи и танцовия състав и да ходим на фестивали, ще инвестираме в читалището.”, сподели разочарованието си секретарят на НЧ „Михаил Дашин” Мария Гъркова.
Преди това пак са чупени стъкла и врати, които многократно са ремонтирани. Същите тези лица са влизали и в помещенията, където са ел. таблата и са спирали захранването на цялото село, както интернета и канала. Тъжна е тази статистика предвид факта, че тази година НЧ „Михаил Дашин” ще чества своите 105 години.
 

Related Articles

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Close
Close