Обща категорияРегионалниСамоков
Четири самоковски училища развиха „Дигитални умения за бъдещето“
„Самоков 365“
Учители от четири самоковски училища – ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“, ПГ „Константин Фотинов“, СУ „Отец Паисий“ и ОбУ „Неофит Рилски“, в продължение на две години, придобиха и развиха „Дигитални умения за бъдещето“. В работа по проекта взеха участие 26 учители, 8 класа и общо 240 ученици. Заключителното събитие се проведе на 4 декември в конферентната зала на х-л „Арена“ в Самоков.
Инициативата „Дигитални умения за бъдещето“ подкрепя обучението в средното училище и подготовката на съвременните млади хора за бъдещата им реализация, преминаваща през дигитализацията. Именно стимулирането на дигиталните компетенции и приобщаващото дигитално образование е предмет на проект, подкрепен от Еразъм+ на ЕС, в която са включени организации от европейски държави.
В проекта участват неправителствени организации от Италия (Save the Children Italy и Fondazione Bruno Kessler), Румъния (Save the Children Romania), Гърция (KMOP) и България (Фондация „Партньори-България“). Проектът е именуван DIG4Future –Дигитални компетенции, включване и растеж за бъдещите поколения.
Тази амбициозна инициатива се състои от от разработване на образователни програми за дигитална компетентност, насочени към деца на възраст 11-14 години. В България бе проведено обучение на учители от град Самоков за повишаване на дигиталните умения и педагогическите способности за прилагане на съвременни образователни програми за деца и млади хора. Моделът бе приложен в няколко паралелки от 5-ти, 6-ти и 7-ми клас през две последователни учебни години години 2021/2022 и 2022/2023. Учениците се запознаха с работата с изкуствен интелект, какво е умно листче, как да откриват фалшивите новини, как да използват разумно всички дигитални умения без опасност от открадване на лични данни и др.
Направена бе оценка на разработените инструменти – доколко подобряват дигиталните компетенции на младите хора и доколко са приложими и лесни за използване от учителите. Разработената система от уроци на няколко езика, включително на български език, бе добре приета от педагозите и при онлайн, и при присъствено преподаване. Над 200 ученици бяха обхванати от проекта и според приложените тестове за входно и изходно ниво, определено повишиха нивото на своята дигитална компетентност. Преминалите обучението ученици получиха дигитални паспорти, регистриращи наученото от тях.