ОбществоРегионалниСамоков
Учебно помагало по хотелиерство разработиха Албена Попова и Елена Сердарева от ПГ по туризъм
„Самоков 365“
Одобрено е за отпечатване и предоставяне на училищата, осъществяващи обучение по професии в сферата на туризма учебно помагало по професионална подготовка, дело на екип от Професионална гимназия по туризъм в състав Албена Попова и Елена Сердарева. Помагалото е разработено по Националната програма „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“, Модул Б „Разработване и/или адаптиране на учебни помагала за професионално образование и обучение“.
Учебното помагало е предназначено за професии от професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ от Списъка на професиите за професионално образование и обучение по чл. 6 от Закона за професионалното образование и обучение.
Учебният предмет „Технология на хотелиерското обслужване“ е включен в типовите учебни планове като специфичен професионален предмет. Изучава се в класовете от 9 клас до 12 клас на професионалните гимназии в професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“, професия „Хотелиер“, специалност „Организация на хотелиерството“.
Съдържанието на помагалото съответства на държавните образователни изисквания и е разработено съгласно съдържанието на учебната програма за специфична професионална подготовка по Технология на хотелиерското обслужване /2017 г/. Чрез учебното съдържание се цели да се усвоят знания, умения и компетентности, свързани със специфичните особености в хотелиерството и хотелиерското обслужване, видовете места за настаняване и категоризирането им, материалната база в хотелиерството и организацията на работа в хотела според утвърдените стандарти и технологии. Темите са актуални, иновативни и придружени от снимков материал, таблици, тестове и казуси, предполагащи освен теоритична и практическа насоченост.
Помагалото дава възможност за широка приложимост за професии от професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ и професионално направление „Пътувания, туризъм и свободно време“, както и за подготовка при явяване на държавни изпити по теория и практика на професията и специалността.
„Всичко започна през месец март тази година с началото на така нареченото обучение от разстояние или дистанционно обучение. Липсата на материали по хотелиерство в електронното пространство водеше до много труд за подготовката на всеки един час. На страницата на МОН публикуваха Национална програма 18 „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“, към Национални програми 2020. И се породи идеята да създам учебно помагало по „Технология на хотелиерското обслужване“, с помощта на екип, разбира се. Екипът сформирах относително лесно, като се има предвид, че заплащане щеше да има само ако е одобрено помагалото. Подадохме формуляр за кандидатстване и взеха, че ни одобриха. Трябваше да има още един учител и поканих Елена Сердарева. И така двете с нея написахме помагалото. Огромен труд беше, 24 часа в денонощието, за около един месец, а ходехме и на работа, разбира се! Почти не се спеше и напрежението беше много голямо, защото имахме много малко време. Консултирахме се с работодателите, за да сме в крак с всичко, което се случва днес и ще се случи утре. От душа и сърце ни подкрепяха и ни помагаха Светла Василева, Иванка Христова – Вукова и Благовестка Томова, за което искрено им благодарим! Всяка тема съгласувахме с Десислава Алексова, представител на ВУЗ и Елка Долдурова, старши учител по професионална подготовка в Професионална гимназия „Георги Сава Раковски“, гр. Костенец. Електронният вариант на помагалото направи Люба Кленова-Гавазова, невероятен е! И ни одобриха помагалото, и то с отлична оценка от експертите на МОН.
Лично аз изказвам огромна благодарност на целия екип за гласуваното доверие и за къртовския труд!За мен беше чест и удоволствие да работя с теб, Елена Сердарева! Очакваме помагалото да бъде публикувано в електронното пространство от МОН, за да се ползва от всички заинтересовани в страната ни. А ние…ще починем малко и ще мислим за продължението!“, сподели инициаторът на идеята Албена Попова, дългогодишен преподавател в ПГ по туризъм.
Помагалото на екипа на Професионална гимназия по туризъм е сред едно от петте, одобрени за финансиране проекти от МОН в сферата на туризма. Останалите са на Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“, гр. Банкя – Помагало по сервиране и сомелиерство; Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ , гр. Плевен – Учебно помагало по екскурзоводство; Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, гр. Бургас – Кулинарни техники и технологии и кетъринг – учебно помагало по практика и на Професионална гимназия по икономика и туризъм, гр. Велинград – Учебно помагало по туристическа анимация.
Поради високото качество на помагалото на ПГТ от МОН отправиха покана за разработване на втора част, обхващаща учебното съдържание за 10 клас.