Обща категорияОбществоСамоков
Свети Теодор Тирон – покровителят на черквата и на село Драгушиново
Черквата „Свети Теодор Тирон” е един от най-старите и красиви действащи православни християнски храмове в Самоковско – осветена е през 1869 г., като преди нея е имало друга черква, носеща името на същия светец, която е била отнесена от водите на река Искър при едно от нейните големи разливания. Черквата представлява еднокорабна едноабсидна класическа Християнска базилика, с размери 9 на 14 метра и с широк отворен притвор – 9 на 4 метра. Каменните й стени са с дебелина над метър. Стенописите са дело на Михаил Белстойнев – представител на Самоковската художествена школа. Изящният иконостас съдържа прекрасни икони с приложници – вярващи православни християни от Драгушиново и Самоковската Долна махала. Безценно богатство на храма били старинните богослужебни книги, спасени от старата черква от наводнението и повратностите на времето и пренесли духа на християнското слово в новосъградената – две от тях са описани от самоковския краевед Х. Семерджиев в началото на ХХ век – ръкописно Евангелие от ХV век с приписка от 1728 г. на Петр Бурчя, че го е купил и дарява на черквата „Свети Теодор” в Драгушиново за спасение на душата му и душите на негови близки и Триод от 1674 г., отпечатан в Року, Далмация. За съжаление понастоящем тези книги не се намират в черквата в Драгушиново, а в Долномахаленската черква на Самоков. Предполага се, че строежът на черквата е продължил около две години. За естеството на тази прекрасна черква и нейното въздействие върху душите на православните християни от Самоковско, може би най-добре говори фактът, че когато българите от богатото и голямо село Чамурли (Шишманово, днес – под водата на яз. Искър), успели да издействат разрешение от султана за построяване на православен Християнски храм и в тяхното село, за архитектурен първообраз била използвана именно черквата в Драгушиново. Така била построена и осветена през 1872 г. черквата „Свети Георги” в Чамурли.
През последния век, въпреки идеологическите ограничения, черквата в Драгушиново беше една от институциите, която спомогна за съхраняването на православната християнска вяра в душите на стари и млади. За това всеотдайно работеха и служилите в нея православни свещеници – отец Йордан Домишляров от Драгушиново, отец Стефан Хаджийски от Горни Пасарел и отец Петър Стоименов от Драгушиново, който служи в храма и досега.
Свети Теодор Тирон, чието име носи черквата в Драгушиново е един от войните – светци, които се смятат за покровители на войниците за христовата вяра. Той живял в началото на трети век след Христа в град Амасий, в малоазиатската област Понт и служил в римската армия. Страхувайки се от влиянието на Християнството, императорите Максимиан и Максимин заповядали на Християните да принасят жертви на езическите божества. Свети Теодор Тирон отказал и бил подложен на жестоки мъчения, но въпреки тях и всички увещания твърдо отстоявал християнската вяра. Затова бил наказан с изгаряне на клада. Около петдесет години след неговата смърт, когато император Юлиян Отстъпник се опитал да върне езичеството в Римската империя и за да оскверни вярата на ревностните християни, заповядал всичко на тържището в Константинопол да бъде поръсено с кръв от жертвени животни, Свети Теодор Тирон се явил на архиепископа и му заръчал да забрани на Християните да купуват храни от пазара, защото били поръсени с кръв, а да си варят пшеница в къщи. На учудения архиепископ Свети Теодор Тирон обяснил кой е и, че е изпратен от Бога за да помогне на християните, след което станал отново невидим.
Затова в знак на почит към Свети Теодор, църквата е запазила обичая в събота на първата седмица от Великия пост чрез коливо да се почита паметта на светия великомъченик.