ОбществоРегионалниСамоков
Самоковските майстори на глината сем. Савови с благотворителна изложба в Графичната база
„Самоков 365“
Днес в Графична база в Самоков се проведе благотворителна изложба на керамични съдове. Организатори на събитието са самоковското семейство Камелия и Стоян Савови. Те заедно с децата от тяхната арт работилница „Пътуване към себе си с глината“ бяха изработили разнообразие от съдове, вази и различни декорации. А събраната от продажбите сума даряват на Историческия музей в града за закупуване на три мобилни грънчарски колела, които ще бъдат използвани в образователната музейна програма, с цел запознаване на самоковските деца с различните местни занаяти.
„Благодарим за инициативата на Камелия Савова и децата от неините часове по занимания с глина. Те решиха да покажат какво са сътворили с ръцете си и как с насоките на един умел майстор грънчар са изразили себе си чрез топчето сурова глина, превърнато в изящен съд и сувенир, зареден с енергията на земята“, каза Десислава Каназирова – представител на Историческия музей в Самоков.
Грънчарството е един от най-древните занаяти по нашите земи. Самоков и околните райони са известни като един от най-популярните грънчарски центове в миналото, с едни от най-добрите майстори грънчари. Тук преселници от Бусинци развиват този занаят и задоволяват нуждата от посуда за всякакъв повод за населението в миналото. В постоянната експозиция в Историческия музей в града има преставителна извадка на глинени образци от ежедневието на дедите ни.
„Идеята е да покажем, че ние сме тук, че грънчарската работилница все още работи. От скоро започнахме интензивно с моя съпруг Стоян да сме по-инициативни и инвестирахме в ново съоръжение, за да можете да видите всичко това, което е тук налице. Работим с нови бои и успяваме да съдадем нов вид керамика. До скоро бяхме фокусирани в битовата керамика. А с тази изложба искахме да покажем измайстореното от децата в нашата работилница“, сподели инициатора на изложбата Камелия Савова.
Тя подчерта пред присъстващите, че всяко начало започва с много усилие, самопреодоляване и с плахо подхождане към цветовете. Но в процеса на работата установа, че моделирането на глината носи на децата успокоение и те започват да притихват и да се концентрират.