Самоковска делегация ще посети унгарския град Кечкемет

Анна Манова
Самоковска делегация с представители на местния бизнес и общинското ръководство ще посети унгарския град Кечкемет в периода 15–16 октомври. Визитата се осъществява по инициатива на търговското аташе на България в Унгария Невена Стоянова и Регионалния съвет за развитие на Самоков (РСРС), и е част от инициативата „Дни на България в Кечкемет, Унгария“.
Събитието се организира съвместно от Регионалната търговско-промишлена камара на окръг Бач-Кишкун, Университета „Джон фон Нойман“ в Кечкемет и с подкрепата на д-р Бочков, почетен консул на България в Унгария. Целта е да се задълбочат икономическите и културните връзки между двата народа и да се поставят основите на бъдещи съвместни проекти.

В рамките на „Дни на България в Кечкемет“ ще се проведат два тематични бизнес форума – „Висше образование, земеделие и туризъм“ и „Икономика и индустрия“, които ще се състоят съответно на 15 и 16 октомври. Участие ще вземат представители на висшата държавна администрация, местната власт, академичните среди, работодателски и неправителствени организации, както и представители на бизнеса от България и Унгария. Важен принос за реализирането на визитата има самоковката Невена Стоянова, търговско аташе в Унгария и част от българското посолство в Будапеща. Тя заема тази длъжност от 2022 г. и активно работи за разширяване на контактите между двете държави в областта на икономиката, образованието и културата, социалната интеграция на малцинсвени групи.
Преди година Стоянова провежда работна среща със заместник-кмета на Кечкемет Йожеф Гаал, който е и председател на регионалния офис на Търговско-индустриалната камара. Разговорът им поставя основата за бъдещо партньорство в сферата на бизнеса, развитието и културата. По нейните думи, между България и Унгария съществуват множество общи черти – както по отношение на културната идентичност, така и в икономическите процеси на развитие.

Кечкемет, град с около 110 хиляди жители, е важен индустриален център в югозападна Унгария, с университет, предлагащ иновативни форми на обучение и възможности за преквалификация на хора над 50-годишна възраст. Стоянова подчертава, че Унгария е добър пример за страна, която активно инвестира в обучението и професионалното развитие на хора в средна възраст.
Връзката между Регионалния съвет и търговското аташе възниква естествено — когато унгарска фирма търси български партньор в производството на захарни изделия, Стоянова се свързва със собственика и управител на самоковската фирма „Дома“, инж. Сотир Немов. Немов е и председател на Регионалния съвет за развитие на Самоков /РСРС/. Заедно поставят основите на по-широко икономическо сътрудничество и обмен на добри практики.
През последните години Стоянова поддържа отлични отношения с Община Самоков – както с предишното, така и с настоящото ръководство, и проявява ангажираност към теми като социалното включване, екологията и енергийните общности. На 16 октомври делегацията от Самоков ще се срещне с кмета на Кечкемет – г-жа Клаудия Патаки, за да бъдат обсъдени възможности за предстоящо побратимяване на двата града и подписване на споразумение за сътрудничество. Посещението включва също обиколка на индустриални предприятия и срещи с представители на местния бизнес. Самоковската делегация ще се срещне с водещи унгарски експерти, който работят по политики за социално включване и интеграция на ромите.
„Целта ни е да създадем устойчиви партньорства и да открием нови възможности за местния бизнес, образованието и културата. Вярваме, че сътрудничеството с Кечкемет ще донесе реални ползи за развитието на Самоков и целия регион“, споделя инж. Сотир Немов, председател на Регионалния съвет за развитие на Самоков.

