Спорт

“Рилски” взе бронзовите медали

basket 23.02Мариян Гребенчарски

От 19.02 до 22.02.2015г. се проведе турнирът за Купата на България по баскетбол. „Рилски спортист” Самоков спечели бронзовите медали след като на четвъртфиналите победи категорично домакина „Спартак” Плевен, а на полуфинала загуби драматично от „Черно море Порт” Варна. В спора за бронза момчетата на Росен Барчовски излязоха срещу „Тунджа” Ямбол, макар и след късен обрат в крайна сметка самоковци се добраха до медалите.

В двубоя срещу „Спартак” Плевен Йордан Бозов и компания поеха инициативата още от самото начало и водеха играта. След десет минути игра самоковци вече имаха аванс от 8 точки – 16:8. Втория период нещата не се промениха и „Рилецо” продължиха в същия дух като в края на първата част и направиха разликата изключително голяма 25 точки – 42:17 след 2 изиграни четвърти. След голямата почивка „Рилски” продължаваше да трупа преднина и тя скочи на 35 точки след 30 минути игра – 66:31. В заключителните десет минути Росен Барчовски реши да даде почивка на титулярите си и даде шанс на резервите да се включат в мача, това не промени нищо и „Рилски спортист” затвори мача с категорична победа – 88:66 точки.

Ден по-късно самоковските състезатели трябваше да излязат в полуфинален мач, определящ финалиста в надпреварата. Там те срещнаха „Черно море Порт” Варна, които ден по-рано бяха отстранили „Балкан” Ботевград. През почти целия мач „Рилски спортист” водеше в резултата, но в крайна сметка „Черно море” се класираха за така жадувания финал от всички. Първите десет минути бяха изключително интересни това показва и резултатът – 17:19 точки за „Рилецо”. През втората част нещата не се промениха освен факта, че „Рилски” увеличи леко преднината си -32:39 точки. След почивката двата отбора излязоха максимално мобилизирани. След 30 минути игра разликата бе стопена само на 2 точки в полза на самоковци – 54:56. Заключителните десет минути играта на паркета се развиваше много интересно. Двата отбора си предаваха предимството, но в крайна сметка „Черно море” затвори мача в тяхна полза – 75:73 точки. Тук трябва да отбележим, че капитанът Йордан Бозов изигра изключително силен мач наниза 26 точки.

В спора за бронзовите медали „Рилски спортист” се изправи срещу „Тунджа” Ямбол. След десет минути игра момчетата на Юлиян Радионов водеха с десет точки 11:21 точки в полза на жълтите. През втората част Ямбол водеше през цялото време като в един момент разликата стигна 15 точки – 17:32, но момчетата на Росен Барчовски се вдигнаха и намалиха пасива си на 7 точки – 31:38. През третия период символичните домакини продължаваха да водят в резултата, но „Рилски” успя да намали още малко изоставането си – 55:60 точки в полза на Ямбол. В заключителните десет минути „Рилски спортист” изкова така важния успех. Две минути преди края на мача самоковци изравниха – 69:69 след отлична игра на Жарко Ракочевич. След изравняването последва по-силна игра за „Рилски” и така достигнаха до победата с 74:69 точки.

За трета поредна година „Рилски спортист” Самоков печели бронзовите медали от турнира за Купата на България. Бронзовите медалисти бяха наградени от министъра на младежта и спорта Красен Кралев и легендата на родния баскетбол Георги Панов. Министъра изгледа мача за третото място и след това връчи купата за третото място на Йордан Бозов, а останалите му съотборници бяха наградени от Георги Панов, който е родом в Плевен.

В крайна сметка Купата на България бе спечелена от „Черно море Порт” Варна. На финала моряците се наложиха над „Лукойл Академик” с 72:69 точки. След 15- годишна пауза купата отново се върна във Варна.