Спорт

„Рилецо“ с първа победа в Европа

rilski basketМариян Гребенчарски

„Рилски спортист“ постигна първа победа в евротурнирите за този сезон. Във вторник баскетболистите на Росен Барчовски се наложиха в здрав сблъсък на словашкия шампион „Комарно“, с 83:82 точки в „Арена Самоков“. Активът на самоковци е една победа и две загуби.

С изключително силен мач се отличиха Веселин Веселинов и Йордан Бозов. Първият завърши с 23 точки, 7 борби, 5 асистенции и 2 отнети топки. Капитанът записа 15 точки, 5 асистенции и 4 борби, като именно той отбеляза победните две точки, след като не трепна при двата си изстрела от наказателната линия 17 секунди преди финалната сирена.

През първите десет минути играта на паркета бе изключително равностойна, като словаците имаха лек превес в края, когато водеха с 16:19 точки. Вторите десет минути преминаха в същото темпо и заряд, но за почивката баскетболистите на двата отбора се оттеглиха с равен актив от точки 39:39.

Третата част самоковци догонваха в резултата, като в един момент разликата стигна до осем точки. След 30 минути игра таблото показваше 59:65 в полза на гостите.

В последната част борбата бе за всяка педя терен. Голямото желание на „Рилски“ да достигнат до крайния успех им помогна и минута преди финалната сирена, те губеха със 79:82, но първо Франк Търнър вкара за 81:82, а след като Юмипиг опропасти нападението на своя тим, Бозов наниза два наказателни удара за 83:82. При оставащи 17 секунди „Комарно“ имаше шанс да спечели, но нова лошо организирана от Юмипиг атака сложи край на надеждите им и победата бе за самоковци.

Именно Айзия Юмипиг бе най-резултатен за гостите с 20 точки, докато Роман Видо и Бърнард Томпсън добавиха съответно 18 и 14 точки.

„Рилски спортист“ – „Комарно“ 83:82 (16:19, 23:20, 20:26, 24:17)

„Рилски спортист“: Франк Търнър 8, Тристан Кери 8, Златин Георгиев 11, Веселин Веселинов 23, Кори Петрос 8 (Йордан Бозов 15, Александър Милов 3, Дарин Иванов, Тони Гуджино 7).

„Комарно“: Айзея Юмипиг 20, Филип Халада 12, Бърнард Томпсън 14, Роман Видо 18, Бабатунде Алауоя 10 (Синиша Билич 4, Ян Краточвил 2, Ондрей Хавиар, Марек Козлик 2).