ЗлободневноСамоков
Регионална дирекция по горите извърши проверка по сигнал в района на Бели Искър – Говедарци
Анна Манова
Регионална дирекция по горите извърши във вторник /9.06/ проверка в района на селата Бели Искър. Мала Църква и Говедарци. Причината е сигнал, подаден от Габриела Велчева, възмутена от това, че не се опазва гората, съсипват се дърветата, нарязани са за борина с цел да се палят огньове.
Сигналът си младата самоковка отнася до Община Самоков с въпрос чия отговорност и собственост е гората по посока на селата Бели Искър и Говедарци.
„Стане ли хубаво времето, особено през почивните дни, на реката в местността между двете самоковски села се започва едно прииждане на каравани, коли и т.н, голяма част от тях не са с местна регистрация. След тях е нещо страшно – мръсотия, осакатяване на дръвчета, безразборна сеч за барбекю. И това не е от вчера или днес, за жалост“, сподели пред „Самоков 365“ Г. Велчева.
Това, което я е провокирало да напише своя гневен пост в социалните мрежи и да поиска сметка от институциите е именно това – да се наложат някакви глоби и да се предприемат съответните мерки, за да може всички да се наслаждават на красивата природа около самоковско.
„Разбира се не твърдя, че всеки отишъл на пикник се отнася зле с природата. Нужно е да има по-чести проверки, особено през почивните дни, защото природата ни не е за един уикенд“, допълва Габриела.
Горите в споменатия участък са със статут „земеделска територия“, а проверката е извършена от Регионалната дирекция по горите София област. Незабавно след подаването на сигнала е пристигнал екип от двама души.
На място е установена само една каравана, в която е имало хора. В близост до тях не са открити следи от огън. По данни на собствениците на караваната в неделния ден /7 юни/ в близост е имало шумна компания и огнище. Най-вероятно те са извършителите от посочения сигнал. Но в момента на проверката те не са открити там.
Съгласно Закона за горите, глоби се налагат при паленето на огън на открито на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии, както и за палене на огън в горски територии извън определените зони от държавните горски и ловни стопанства.
За физическите лица глобата е от до 500 лева, а предвидената имуществена санкция е до 1000 лв. За юридически лица, при които се установи нарушение, глобата е в двоен размер.
При нарушения на разпоредбите за защита на горските територии от пожари и за спазване на пожарна и аварийна безопасност, освен наказанията по чл. 270 от Закона за горите, в случай че деянието се определи за престъпление, отговорност за него може да се търси и по Наказателния кодекс. Той предвижда до 8 години затвор за причинен пожар в гората и до 10 години за инцидент, причинил щети в защитени територии.
От страна на РДГ София се извършват непрекъснати проверки по отношение спазване разпоредбите на Закона за горите, свързани с нарушения, с които се създават условия за възникване на пожари в горските територии. При извършваните през 2020 г. проверки не са констатирани нарушения. Проверки се извършват регулярно, както и при подаване на сигнали от такова естество.
От РДГ призовават в случай, че гражданите забележат палене на огън в горски територии или в близост до тях извън определените за целта места, своевременно да подават сигнали чрез тел. 112 или на органите на местната власт.