БългарияПолитикаРегионални
Николина Ангелкова: Гарантирам, че ще работим по изграждането на инфраструктурата в малките населени места
Г-жо Ангелкова, Вие вече сте депутат от 44 НС. Името Ви се спряга усилено отново за поста министър на туризма, има ли вече някаква яснота?
Преговорите за коалиционното споразумение между ГЕРБ и Обединени патриоти напредват, но все още не е коментиран персонален състав на Министерския съвет. Единственото, което е ясно на този етап е, че министър-председател ще е Бойко Борисов, както и че структурата на Министерски съвет ще остане същата като досега – със 17 министерства и 4-ма вицепремиери.
По отношение на туризма какво оставихте недовършено през изминалия мандат и какви са набелязаните приоритети в новия?
ПП ГЕРБ бе единствената партия, която оцени потенциала за развитие на туристическата индустрия като мотор на икономическия растеж и прояви политическа воля за структурирането му в самостоятелно Министерство.
За тези 2 години бе извършена огромна по обем работа, като рекордните резултати постигнати през 2016 г. от над 8.2 млн. чуждестранни туристи посетили страната, ръст на приходите от международен туризъм с над 16% или цифром над 6.2 млрд лв. са доказателство, че положените усилия са в правилна посока. Наш ангажимент ще бъде надграждането на тези резултати и превръщането им в устойчива тенденция.
На първо място ще продължим налагане ребрандирания имидж на страната, като предпочитана, целогодишна дестинация, предлагаща висококачествен туристически продукт и привличаща по-голям брой туристи и по-платежоспособни клиенти. Наш основен инструмент ще продължи да бъде извеждането на културно-историческия туризъм, спа и балнео-туризма като водещ елемент от националната туристическа реклама.
Основно конкурентно предимство на страната ни по отношение разгръщане потенциала на туристическа индустрия и реализиране на максимален обем от съпътстваща икономически активност е културно-историческото наследство. В тази връзка ще положим фокусирани усилия по отношение стопанисването на туристическите атракции публична държавна собственост, които да бъдат генератор за привличане на туристи в регионите.
По отношение на регулаторната рамка, знаете, че приехме промени в Закона за туризма, за въвеждането на единната система за туристическа информация, която да свърже регистрите на хотелите с НАП, МВР и общините, с цел гарантиране сигурността на туристите и поставяне конкурентоспособността в сектора върху реална основа.
Ще положим още усилия за ефективна работа по законовата рамка, регулираща статута на националните ни курорти. Необходима е съвременна правна база, унифицираща изграждане, поддържане и благоустрояване на туристическа инфраструктура на територията на националните курорти, както и общо решение по въпросите, свързани със сметосъбиране и сметоизвозване; поддържане и облагородяване на зелените площи; организацията на движението и паркирането; разполагане на преместваеми обекти и съоръжения; осигуряване на медицинско обслужване; организация на работното време и озвучаването на открити площи.
По отношение стопанисването на плажовете постигнахме конкретен резултат в драстично намаляване цените на чадъри и плажни принадлежности. Смятаме, че тази политика трябва да бъде продължена, чрез групиране и категоризиране на морските плажове спрямо техните индивидуални характеристики.
Липсата на достатъчно на брой обучени и квалифицирани кадри е основен проблем пред туристическия бранш. В тази връзка бе сформиран междуведомствен съвет, както и бяха предприети конкретни законови промени по отношение закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. В контекста на това, че образованието и квалификацията на човешкия капитал, бе основен акцент в предизборната ни програма ще положим максимални усилия за постигане на устойчиво решение на кадровия проблем в сферата на туризма, без да разчитаме, че граждани от трети страни могат перманентно да осигуряват необходимата на сектора работна ръка.
Много често в различни разговори в кабинета става дума за стабилност на държавата. Какво всъщност разбирате под стабилност ? Това, че ПП ГЕРБ има мнозинство в парламента, за да изкара 4-годишен мандат или стабилност по отношение на гражданите, предвид факта, че нацията се топи. България е една от водещите страни по смъртност, а по последни данни се е завишил процентът на трайно емигриралите от държавата.
В трудните времена в световен мащаб страната ни се нуждае от стабилно правителство и единно парламентарно мнозинство, които да работят в интерес на всички български граждани. За ГЕРБ националният интерес е на първо място. Хората поискаха това с вота си и ние сме длъжни да се съобразим. Властта не е самоцел за нас. Нуждаем се от пълен мандат за да можем да изпълним всичко заложено в програмата ни. Хората очакват бързи решения, прозрачност и диалог. Ние от ГЕРБ винаги сме носили политическа отговорност, признаваме и грешките си и щеше да е добре ако всички управлявали държавата ни понесат отговорност.
И в тази връзка с по-горния въпрос, как ще коментирате миналите отношения Сидеров – Борисов. Участието във властта ли може да премахне всякакви противоречия? Това ли е основната причина?
Съотношението между партиите в парламента е определено от българският народ. В център дясно са ГЕРБ, Обединени патриоти и партията на г – н Марешки. Тук не става дума за лични отношения, а за обединение на политиците в името на стабилността на държавата.
Кои са основните проблеми, които споделяха с Вас гражданите по време на предизборните обиколки и сега вече като действащ народен представител?
Както обещах по време на кампанията, оставам близо до всички граждани от София област. За мен е много важно да се виждаме често, за да продължим да обсъждаме идеи и проблеми, свързани с населените места. Основният проблем, който имат жителите на областта е свързан с инфраструктурата. Необходимо е рехабилитиране на пътища и изграждане на водопроводи и канализация. Защото само, когато имаме добра инфраструктура, можем да привличаме инвестиции и да създаваме работни места. За решаването на някой проблеми са нужни законодателни промени, с които се ангажирам като нареден представител. Като например: ще инициирам законодателна промяна, която да задължава местната власт да приема за разглеждане исканията на минимум 25% от местните жители. Решението ми е мотивирано от факта, че не винаги кметът на дадено населено място се съобразява с желанието на хората.
Самоков е най-голямата община в Софийска област и Вие обещахте, че често ще идвате тук. С оглед на това, че все пак районът е фокусиран върху развитието на туризма, кои трябва да бъдат основните приоритети и стъпки от страна на държавата, свързани с развитието на зимните курорти и конкретно Боровец?
По отношение на развитието на туризма областта, съм се ангажирала максимално бързо да се популяризират всички туристически обекти, каквато е Древноримската резиденция на Константин Велики до Костинброд. По стария римски път да свържем с област Кюстендил. Имаме изключително много минерални извори, които не се използват, особено в Момин проход и Пчелин. Залагаме и на развитие целогодишния достъп в планината. В София-област е Боровец, Белмекен, така че е важно да може да се създадат условия за изграждане на нови лифтове и ски влекове, подчертавам при спазване на законите за опазване на околната среда. Важно е да имаме целогодишен достъп до планината, за да могат хората да се радват на това, което природата ни е дала. Необходим е фокус върху националните курорти, които са лицето на българския туризъм. Важно е да се изясни техният статут, защото голяма част от приходите, които влизат в дадена община, на чиято територия има национални курорти, се формират именно от курортите.
Инфраструктурата е решаваща за развитието на бизнеса и икономиката. Каква е визията Ви предвид лошото състояние на голяма част от пътищата в областта и да очакваме ли някакво развитие по темата?
Мога да гарантирам, че ще продължим работата си по изграждането на инфраструктурата в малките населени места, защото само тaка е възможно привличането на инвестиции в общините. А по отношение на конкретните приоритети със сигурност за мен е много важно да се рехабилитира Златишкият проход, пътят София – Самоков – Дупница, пътят Костенец – Долна баня- Радуил - Самоков.
Смятате ли, че ще намерите общи допирни точки с местната власт по важните въпроси?
Силата на ГЕРБ е, че ние не делим хората по пол, възраст или вероизповедание. Ние не делим населените места в България на големи и малки. Ние искаме да работим за всеки един човек. Затова и взаимодействието между местната власт, парламента и правителството е изключително важна, защото само по този начин може да се работи за развитието на населените места.