Спорт

Николай Гочев стана европейски шампион по офроуд

Христиана Видинова

baja-bulgaria-plamen-lobutowПрез изминалата седмица българинът Николай Гочев стана европейски шампион в клас UTV на състезанията по офроуд „Баха България” в Самоков, които бяха и последен кръг от първенството на Стария континент. Гочев се наложи над основния си полски конкурент Тадеуш Вишневски със 7 точки на върха в генералното класиране за сезона.

„Много съм щастлив! Изключително трудно състезание, но условията за каране бяха страхотни. Поздравявам организаторите за отличната работа. Етапите бяха много технични и трябваше да бъдеш максимално концентриран от старта до финала. Сега ще си почина малко и започвам подготовка за новия сезон на европейския шампионат, а дай Боже да карам и в световния през 2017-а”, заяви след финала шампионът на Стария континент за 2016-та година.

Още два повода за радост в семейство Гочеви донесоха синовете на Николай – Мартин и Георги. Втори в кръга за европейското първенство в клас UTV остана Мартин, а Георги взе победата в клас ATV, като и този кръг бе последен в рамките на първенството на Европа. Челната тройка затвориха Красимир Колев и Рени Христова. Дамата добави към колекцията си още две купи – за победител в Q2 (пилоти в ATV, които карат с машини с мощност над 450 к. с.) и за лидер при жените в класа.

Методи Паунов и Асен Василев спечелиха в източноевропейския шампионат „Автомобили 4х4“, а втори и трети останаха Дончо Цанев и Ива Бонева и екипажа на Ивайло Върбанов и Георги Антон.

Любомир Ангелов-Мария Иванова изпревариха италианците Мауро Селватико-Ралуца Бадан в клас „Автомобили 4х4” Т2. При „Автомобили 4х4” ТН шампиони станаха Николай Колев-Димитър Боевски. При мотоциклетистите над всички бе румънецът Себастиан Берчеану.

Рулис-Цолакис от Гърция спечели първото място в клас Trophy Expert, а в клас Hard Trophy Калин Митров-Владимир Велков. Слави Чавдаров-Емил Марков триумфираха в клас Trophy Standart.
Официалното закриване на шампионатите бе на 25 септември на площад „Захарий Зограф“, като всички състезатели бяха поздравени от кмета на Община Самоков – Владимир Георгиев, който пожела в близко време състезанията от европейски да прераснат в световни.