Спорт

“Марек” с драматична загуба в Самоков

marekМариян Гребенчарски

На 22.01.2015г. (четвъртък) в зала „Арена Самоков” „Марек Юнион Ивкони” изигра своя 5-ти мач в тазгодишното издание на волейболната Шампионска лига. Мачът между дупничани и полския отбор „Ястрежебски” показа много емоционални и вълнуващи отигравания за около 500 зрители в залата. Възпитаниците на Найден Найденов се бориха мъжки, но не съумяха да победят и загубиха с 2:3 гейма ( 18:25, 25:18, 25:22, 18:25, 7:15). След този мач „Марек” остават на последното място в група В с актив от 4 загуби и 1 победа. Поляците след победата се изкачиха на второ място с 8 точки след 3 победи и 2 загуби и с точка повече от третия – испанския „КАИ” (Теруел), който е с 7 точки две победи и 3 загуби. Първи в групата и продължаващ в следващата фаза със сигурност е руският гранд „Локомотив” (Новосибирск) който е с 12 точки 4 победи и 1 загуба. В последния шести кръг „Марек” гостува именно на руснаците, а „Ястрежебски” е домакин на „КАИ” в директен сблъсък за второто място в групата, което дава възможност за продължаване в плейофите на Шампионска лига.

Началото на мача бе по-добро за полския отбор и на първото техническо прекъсване, те водеха с 4:8 точки. Добрите изяви на блокадата за „Ястежебски” донесе и преднината от 4 точки, която възпитаниците на Роберто Пиаци съумяха да задържат дори и да увеличат и да затворят първия гейм при резултат 18:25 точки.

Вторият гейм „Марек” започнаха по-концентрирано и поведоха с 4:0 точки и първото прекъсване дойде при резултат 8:4 за домакините. Добрата игра продължи и след почивката и разликата набъбна на 5 точки – 11:6. При тази разлика публиката се мобилизира и подкрепяше горещо играчите на „Марек”. Тези фактори доведоха до преднина от 7 точки – 16:9 при второто техническо прекъсване. Дупничани задържаха доброто темпо и затвориха гейма при резултата 25:18 точки.

След като бяха изравнени геймовете – 1:1., срещата започна „отначало”. Играта вървеше равностойна и преднината не се повишаваше на повече от две точки. На второто техническо прекъсване таблото показваше 15:16 за „Ястрежебски”. След почивката „Марек” отбелязаха две поредни точки и поведоха в резултата – 17:16. Тогава обаче прекъсване поиска Роберто Пиаци, което спомогна на неговия отбор и се стигна до ново равенство 21:21 точки. При този резултат на сервиз бе Михаел Манджуков, който наниза много прецизен ас, след което вкара втори много хубав начален удар, който затрудни сериозно посрещачите на поляците и направи резултата 23:21 точки. Геймът бе взет от „Марек” с единичен блок на капитана Гьорги Гьоргиев –  25:22 точки.

През четвъртия гейм поляците направиха разлика още в началото – 5:8. След това поддържаха тази разлика до края на гейма и го спечелиха с 18:25 точки, с което вкараха двубоя в пети гейм.

По време на тайбрека инициативата държаха „Ястрежебски”. Поведоха с 1:4, след което дойде и размяната на полета при техническото прекъсване – 2:8 точки. Преднината се увеличи и при резултат 4:11 Найден Найденов взе прекъсване, но то не развали ритъма на поляците и те завоюваха победата си с 7:15 точки.

МАРЕК: Гьорги Гьоргиев – 6 точки, Михаел Манджуков – 13, Станислав Величков – 20, Ангел Велков – 10, Борислав Апостолов – 6, Павел Душков – 12, Мартин Божилов – либеро ( Венелин Кадънков – 6, Михаил Цветанов – 1, Мартин Иванов – 1, Владимир Лобутов)

ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ: Михал Масни – 3 точки, Матеуш Малиновки – 19, Гийом Кеск – 13, Кжиштоф Гиерчински – 17, Патрик Чарновски – 5, Гжегож Кошок – 7, Дамиан Войташек – либеро ( Матеуш Канчок, Дмитро Филипов, Якуб Попивчак, Ален Пайенк – 11)