Общество
Малки творци с големи таланти подредиха платна в Сарафската къща

Анна Манова
добре сте ни дошли
във Сарафската къща – на възрожденските творци!
Най, художници сме малки, но омайни
с вдъхновения безкрайни.
Млади сме безспорно,
но работим неуморно.
Вижте нашата палитра пъстра
с много цвят и вдъхновение.
С четка и бои –
в картините ни светлина струи!
За обичта, търпението
и грижите към нас
благодарим Ви, мили хора, искрено
във този час!
/ стих, посветен на изложбата – М. Лобутова/
Сарафската къща в Самоков се преобрази в своеобразна и пъстра галерия този вторник /09.08.16г/, събрала творчеството на малките самоковски художници. Платната на талантливите деца изпълниха помещенията на възрожденската къща с много цвят, идеи и талант.
Изложбата е част от поредица инциативи, организирани от Национален фонд „13 века България” по повод отбелязването на 35-годишнината от създаването на Фонда и се организира по случай празника на Самоков – 21 август. Изложбата, която е под наименованието „Малък художник”, успява да обедини творбите на 35 млади таланти на Самоков на възраст от 6 до 14 години, възпитаници на три школи по изобразително изкуство в града – „Наум Хаджимладенов” при читалище „Младост – 2003” с ръководител Иван Шуманов, детска школа по изобразително изкуство „Зографче” с ръководител Маргарита Кьосева и най-малките любители на четката, под ръководството на Бойко Павлов.
Като всяка школа залага на различни подходи. Маргарита Кьосева започва активна работа с деца през 1994 година. А школата по изобразително изкуство „Зографче” е сформирана под тази форма преди 7 години. „Много подвизи са извършени и много труд сме положили в тази посока до днес. Лятната школа на „Зографче” обединява деца от различни градове, понякога и от чужбина. Съставът непрекъснато се обновавя, но и развива едно ядро от деца, които израстват не само на възраст, но и творчески пред очите ми”, казва Кьосева. От 2008 година до днес „Зографче” се развива като детска школа, работилница, ателие. А децата се радват на множество награди.
Иван Шуманов е ръководител на школата по изобразително изкуство „Наум Хаджимладенов”. Неговият труд и творчески подход помагат на децата да се реализират професионално и голяма част от тях са приети в художествени гимназии и училища по изкуства. „Обучавам ги на високо ниво не само в художествените умения, но и в уменията за работа в екип, взаимопомощ и други качества, полезни за тяхното развитие”, споделя Шуманов.
Школата по изобразително изкуство на Бойко Павлов носи неговото име и е сформирана през 2010 година. „Обучавам деца от 8 до 17- годишна възраст. Най-голямата награда за младите художници е те да се научат да рисуват и да навлязат в реалния живот с увереност в делата си. Уча ги да рисуваме на всякакъв вид материал, като рисуването върху камък е нашата визитка. Уча ги на живопис и най-вече да бъдат добри хора и в мислите, и в делата си”, обобщи дейността на школата си Павлов.
Уредникът на Сарафската къща М. Лобутова приветства всички присъстващи на изложбата и изрази своета радост от това, че на едно място са се събрали толкова талантливи млади художници. След това даде думата на зам.- кмета Сия Шехтанова, която от името на общинско ръководство поздрави децата и техните ръководители, като им пожела множество творчески успехи и нови съвместни начинания. Преди да бъде направено официалното откриване на изложбата „Малък художник” и гостите да могат да се насладят на платната, Марияна Лобутова покани тримата ръководители на школите – Маргарита Кьосева, Иван Шуманов и Бойко Павлов да кажат по няколко думи. Те споделиха за извървения творчески път, за богатството да работиш с талантливи деца и изразиха своята гордост от успехите им. Обединяващото в тази изложба на тези 35 млади творци е комбинацията от добро ръководство, различен поглед над нещата и безспорен талант с четката.
На изложбата могат да бъдат видени икони, графики, портрети, пейзажи и не на последно място част от символите на града. Тя ще остане отворена за посетители до 19 август.