Интервю
Йога с Мария Ицова

Илияна Георгиева
Мария, какво е йога? Колко вида йога съществуват? Разкажи ми за йогата през твоите очи, опит и философия.
Йога е една от древноиндийските философски и научни системи за начин на живот. Артефакти (археологически находки – статуетки, барелефи, рисунки в храмове) доказват, че йога има повече от петхилядолетна история. Думата йога е на санскрит и в семантичен превод се тълкува като единение, обединяване, осъзнато волево усилие. В най-общ план, означава единение на човешката и божествената същност на Вселената.
Относно видовете йога, в съвременния свят можете да срещнете десетки наименования и модификации на определението за Йога. От една страна, това се дължи на стремежа да се нагоди йога към западния маниер на живот, а от друга – самата система на философията йога е толкова богата, обширна и трудна за разбиране в цялост, че често отделните школи се съсредоточават само върху различни нейни части. В моите търсения в областта на йога, аз се стремя да се доближа максимално до по-старите и традиционни разбирания за йога. Традиционно схващане например е, че в йога има 4 главни пътя – Карма-Йога, Бхакти-Йога, Джнана-Йога и Раджа-Йога.Последната е най-широко разпространена като практика и метод за овладяване на тялото и ума. Тя е една цялостна система, не само за контрол върху ума, но и за превръщане на физическата и умствената енергия в духовна и творческа.
За мен йога е просто начин на живот. Древния мъдрец Патанджали(І-ІІв.пр.н.е.) е систематизирал натрупаните до тогава знания за йога в своята “Йога-сутра”. В нея той посочва осемте стъпала, или съставни части на Раджа-Йога – Яма, Нияма, Асана, Пранаяма, Пратяхара, Дхарана, Дхяна и Самадхи. Яма и Нияма са морални правила-нещо като нашите десет божи заповеди в християнството. Интересното е, че те предхождат Асана и Пранаяма-физическият аспект на йога-практиките, Пратяхара-отдръпването на сетивата, Дхарана- концентрацията и Дхяна-медитацията. Т.Е. ти не можеш да практикуваш йога без да си започнал от съзнателния елемент-изграждането на една простичка и всъщото време устойчива морална основа! Ето защо казвам, че йога е начин на живот – това не е спорт или поредната система за отслабване, или поредното средство за запазване на кондицията и младостта на тялото. Макар че ефекта от йога е точно такъв – в моите 54 години аз имам енергията, силата и вътрешното усещане за едно младо гъвкаво и здраво тяло. Прекрасно е да се събуждаш сутрин като новороден. Прекрасно е да мислиш позитивно във всяка една ситуация, да владееш емоциите си, да търсиш хубавото там, където никой не го вижда, да умееш да трансформираш отрицателните емоции в осъзнато състрадание и разбиране. А също и да имаш усещането, че се развиваш, че имаш потенциал …При мен йога работи, мога да кажа, че съм намерила своята лична пътечка в един свят, пълен с множество примамливи и многообещаващи системи за добра форма, душевно благополучие и здравословен начин на живот. Убедена съм, че има и други работещи и също така много ефикасни системи и ако нашите читатели вече са открили своята в никакъв случай не ги съветвам да я изоставят и да се преориентират веднага към йога. Какъвто и път на развитие да следва човек, има едно голямо, може би единствено условие за успех и то е ПОСТОЯНСТВО.
Мария, отколко време практикуваш йога и кое е това нещо, което те срещна с нея, така де – накара те да поемеш по пътя на йога? Как стигна до тук да създадеш студио за йога и да се превърнеш в инструктор?
Аз практикувам йога от около 6 години-ежедневно и преподавам от 4 години-2 от тях работих предимно с деца и то в ранна възраст- от 4 до 7-8 годишни. Имам собствено йога студио от 3 години. През 2010 г. посещавах и завърших курс за обучение в йога на деца към RYE-Research on Yoga in Education. Това е една Европейска асоциация за внедряване на йога в обучението в училищата в цяла Европа. Имах прекрасни преподавателки-две много ентусиазирани и ерудирани англичанки, а през 2011г. на един семинар, имах удоволствието да присъствам на лекция на самата основателка на Асоциацията-една дама, наближаваща 90-те с изключително присъствие, интелект и обаяние! Тук е мястото да изкажа и моята огромна благодарност на моята първа преподавателка по Йога в Самоков, Димитрина Богоева-Диди, която обогати неимоверно познанията ми в областта на йога и ме стимулира да ги разширявам и обогатявам непрестанно и до ден днешен. Йога е един космос, който можеш да изследваш и изучаваш през целия си живот.
Каква е йогата, която практикуваме в групата за начинаещи и моля те, кажи ми защо трябва да я практикуваме, защо ни е така полезна? Как въздейства йога и на какви нива-физическо тяло, емоции, ум, дух?
И малко за живота на йога-студиото, както вече казах, то работи от малко повече от 3 години. Преподавам Шивананда Йога – един от класическите видове йога, с елементи на Виняса и Айенгар. Преведено на обикновен език, това е малко по-силова и по-динамична йога, в сравнение със Сатянанда например. Обяснението на всички тези непознати думички можете да намерите при чичко Гугъл ако са събудили интереса ви. Сеансите започват с кратка медитация за настройване на ума и тялото за асаните и Пранаяма-дихателни практики и завършват с Йога -нидра-релаксиращ сън в будно състояние. Изпълняват се по около 30-40 асани (с модификациите и често, с доста чувство за хумор). Не е необходимо човек да е в някаква супер форма, за да се справи с асаните, но ако иска да усети благотворното им въздействие върху тялото, ума и духа, абсолютно необходимо е да практикува редовно. Особено в началото всяко прекъсване е равносилно на започване от нула.
Колко са групите, които водиш?
В студиото има 3 групи, практикуваме всеки делничен ден.
Хората от града ни проявявят ли интерес към йога? Какво е твоето мнение повече жени ли я практикуват или мъже?
Интересуват се повече жени естествено, като по-гъвкавата и по-любопитна част от човечеството, но има и мъже – около 10%.
Ще споделиш ли на мен и читателите няколко източника откъдето да се сдобием с повече информация за йога като списания, книги, интернет страници, курсове, обучения, асоциации, сбирки, семинари и мероприятия на практикуващи йога?
Една от любимите ми книги за Йога е “Светлина в Йога ” на Айенгар, “Йога” на Венцислав Евтимов-един от първите, може би и първият учител по йога в България. Препоръчвам на читателите да търсят по-стари издания по темата йога като по-автентични и да не се доверяват прекалено на прочетеното в Интернет, ако не е посочен източник и този източник не “лъха” на достоверност. Информация за курсове и семинари има на сайта на Българска йога асоциация. А клиповете в Ю-тюб обикновено предупреждават ако нещо не трябва да опитвате в къщи сами. Във всички случаи е по-добре да започнете да практикувате с учител, който да ви покаже правилното изпълнение на асаните и пранаяма , за да не бъдат напразни усилията ви и да си изградите навик да практикувате сами поне 3-4 пъти седмично.
Моля те, сподели ми една твоя любима мантра, за да я предам като послание на читателите на „Самоков 365”?
Моята любима мантра е дадена от учителя Дънов -“С божията любов в сърцето си, постигам всичко с лекота”. Мантрите на санскрит събудиха интереса ми към този език и ме накараха да преведа значението на повечето на повечето от тях, но все още не съм се заела сериозно с този език. Една много красива и силна мантра е “ОМ АСАТОМА САТ ГАМАЯ, ОМ ТАМАСОМА ЙОТИР ГАМАЯ, МРИТЬОР АМРИТАТ ГАМАЯ” – ОМ е всемирната божествена същност. Обръщайки се към нея в тази мантра, я молим да ни води от мрак към светлина, от неистина към истината, от смъртността към безсмъртието на духа.