Слайд категория
Ирена Коцева „Моите битки от трибуната на Народното събрание са всекидневни”
От 12 май 2013 година изминаха повече от 365 дни. Самоков има двама депутати в 42-то Народно събрание, което е своеобразен рекорд за нас. Ирена Коцева доста активно се включи в темите от деня, които през тази година ни съпътстваха. Пресконференциите от нейна страна също не бяха изключение, благодарение на което се осъществи един мониторинг върху работата и в НС.
В този брой ви предлагаме едно интервю-обзор на работата и в него не сме спестили нищо по отношение на законодателната власт, на въпросите от трибуната, на Самоков като единица мярка за важност за всички нас, които живеем тук.
Г-жо Коцева, измина една година от Вашето избиране за народен представител от София област. Каква е преценката и равносметката Ви за това време? Много или малко е то, за да може народният избраник да оформи представителството си там и образно казано да „влезе в час”?
Бих казала достатъчно, защото знаете, че аз бях общински съветник от ПП ГЕРБ в продължение на един цял мандат, а преди избора ми за народен представител в 42 НС бях председател на Общински съвет- Самоков. Това ми позволи да натрупам опит в законодателната власт, макар и на местно, общинско ниво. Времето, от изборите през май миналата година досега е едно от най-бурните в новата история на страната. За всички е ясно, че вотът на гражданите беше подменен и ГЕРБ от партия, спечелила изборите, се превърна в единствената опозиция в парламента. Прави ми впечатление, че всичко, което беше обещано по време на предизборната кампания от тройната коалиция вече е забравено. За мен, тези три партии излъгаха българските граждани. Държава с проблеми не може и не трябва да се управлява така. Замрялата икономика, трупането на държавен дълг, сътресенията във важни системи като енергетика и здравеопазване, образование и култура, изискват силна воля, честност и прозрачност.
Аз ясно стоя зад позицията за незабавни предсрочни избори, защото страната има нужда от работещ парламент, с висок рейтинг, от стабилно и одобрявано правителство, което с ясен мандат и персонална отговорност да решава многобройните проблеми на страната и да очертава бъдещето.
Не сте от хората, които са си мълчали през тази една година. Вие задавате доста въпроси към управляващите. Във въпросите Ви често присъства нашият регион – кадровият проблем в РУП-Самоков, проблемът с бежанците, незаконната сеч, земеделските производители. Има ли предприети някакви конкретни стъпки в посока разрешаването им?
Така е. Опитвам се да търся решения на проблемите и да защитавам интересите на различните прослойки и браншове от общината и областта, защото според мен това е мисията на народния представител.
До момента съм внесла 14 въпроси и питания.
- Към министър Клисарова – за допълнителните средства от централния бюджет по бюджетите на първостепенните разпоредители; за условията за системна квалификация на педагогическите кадри.
- Към министър Стоянович – въпрос, касаещ културната политика, за разпределяне средствата за археологически разкопки, по Закона за културно – историческото наследство.
- Към министър-председателя Орешарски, Чобанов, Бобева – относно административната реформа и изпълнение на стратегическата цел за прозрачност и отговорност пред общинските администрации.
- Два въпроса към министър Греков – относно указания за схемата на държавните помощи /компенсиране разходите на земеделските производители/ и мерки за контрол на почвени неприятели по картофите; относно нарушения в горски територии, незаконна сеч и добив на дървесина.
- Към министър Йовчев за реформата в МВР и многобройните пенсионирани служители на РУП – Самоков.
- Към министър Найденов относно действията във военно поделение 1110 /бежански лагер/.
- Към министър Михайлова относно размера на отчисленията за депониране на отпадъци. Към министър Данов – за инвестиционно проектиране на Голф клуб „Ибър”.
Правителството се опита, без да се допитва до гражданите и до местната власт,
в Самоков да се открие бежански център, което е недопустимо. Поради тази причина поисках от министъра на отбраната Ангел Найденов писмен отговор за действия, извършвани в поделенията в град Самоков, както и кой е разпоредил и основателни ли са притесненията на хората, че предстои настаняване на бежанци там.
Получихме и множество сигнали за нарушения на горските фондове на територията на общините Самоков и Ихтиман. Сигналите и снимките, които ни изпращат гражданите са много тревожни и пораждат безпокойство и съмнение за ефективната работа на Министерството на земеделието и храните, Югозападното Държавно горско предприятие, Изпълнителната агенция по горите и техните структури. Всички получени сигнали доказват нерегламентиран, т.е незаконен добив и сеч на дървесина. Всичко това изглежда, като планирана държавна политика. На всичко отгоре, направените в последно време промени, както в законодателството, така и в структурата на независимия контролен орган в горската система- ИАГ, потвърждават тези съмнения. В тази връзка поисках отговор от министъра на земеделието Димитър Греков. Така че моите битки от трибуната на Народното събрание са всекидневни.
На всички тези питания съм получила писмени отговори или ми е отговорено в пленарна зала, което е видимо от интернет-страницата ми в сайта на НС, както и от стенограмите, които всеки един от вашите читатели може да проследи.
По време на работата ни по Бюджета на Република България 2014 година съм внесла 7 предложения, 2 от които свързани с община Самоков – за отпускане на допълнителни средства за физкултурен салон на ОУ”Св. Св. Кирил и Методий” и допълнителни средства за снегопочистване, които разбира се, бяха отхвърлени. Не бе уважено и искането ми за завишаване средствата за култура и научни изследвания.
Скрита остава работата в комисиите, където един път седмично провеждаме основно дебатите. Участвах в две мисии – в Сърбия и Унгария. Тази за Украйна бе прекратена. Непрекъснато провеждам срещи с избирателите. Софийска област е втора по големина и първа по брой население в страната, но се опитвам да бъда близо до хората, да уважа повечето покани за културни, спортни и други събития. Разпознаваема съм. Понеделник остава приемният ми ден за Самоков.
Образованието е Вашият ресор, а атаките към образователната система са много жестоки. Имат ли основание те и защо масово се тръби, че българчетата са най-глупавите деца в Европа? Каква политика трябва да се води, за да се излезе от нелеката ситуация, в която се намира българското училище?
Аз съм член на комисиите по „Образование и наука“ и „Култура и медии“ в Народното събрание и съм непримирима към цялостното некомпетентното отношение на управляващите. Много съм притеснена за бъдещето на българското образование и култура. Управляващите гласуваха приходите към Културното министерство за 2014г. да са в размер на 21 млн. лв, а очакваните разходи за година са общо 120 млн. лв. Това тяхно решение ще доведе до унищожаване на духовността, а когато махнем духовността, остава само битовността.
Непримирима съм и към поправкитев Закона за вероизповеданията, които депутати от БСП, ДПС и Атака, начело с председателя на парламента Михаил Миков, внесоха, благодарение на което назрява опасност, вероизповеданията да получат право на собственост не само върху действащите храмове и манастири, но и върху тези, строени във времето с такова предназначение, повечето от които са паметници на културата, какъвто е и случаят с Байракли джамия в Самоков.
Аз имам 30-годишен стаж като учител и 5-годишен като директор на едно от най-големите училища в Самоков. За мен образованието на децата ни е изключително важно. Поискахме оставката наобразователния министър професор Анелия Клисарова, заради забавените реформи. Аз и колегите ми искаме незабавно да бъде приет новият Закон за училищно образование и очакваме сумата от икономическия растеж в размер на 80 милиона лева да бъде инвестирана в образованието, тъй като близо 4000 учители са на път да останат без заплати във втората половина на годината. Безотговорното отношение и некомпетентността в сферата на образованието определят и оказват съществено влияние върху качеството на живот на поколенията. Управляващите очевидно отказват да внесат и свой законопроект, което означава стопиране на усилията на поредица правителства. Със забавянето на закона първият випуск, който ще учи по адекватни програми, по адекватни учебници, които ще наредят българските ученици на по-добри места в класацията за грамотност, ще завърши през 2023 г. Причина за това е забавянето на новия Закон за училищното образование, който ще бъде приет евентуално през 2016 г.
Съвносител съм още на Законопроект за изменение и допълнение на изборния кодекс, Законопроекта за комбинираната форма на обучение, на Закона за доброволчеството…
Законодателен процес се осъществява въз основа на Конституцията и на приет от НС правилник. Това ми право се нарича право на законодателна инициатива. Аз го спазвам и ще продължавам да го спазвам!
От дистанцията, в която сте в момента, как преценявате нивото на местната политика? Кои са местата, които продължават да бъдат проблемни за Общината?
Не мога да не приветствам всичко, което се прави в посока подобряване на живота в общината: инфраструктурните дейности, облагородяването на зони в града и селата, енергийната ефективност, средствата за образование, култура и спорт, впечатляващата по своя размер посещаемост на Музеен комплекс Цари мали град /да не забравяме, че е изграден по проект, получил безрезервното одобрение и подкрепа на правителството на ГЕРБ/, предстоящото изграждане на крайречната зона като спокойно и живописно място за отдих… След години бездействие вече са в ход стъпки, съвместно на ОбС и ОА, в решаване на проблема с енергоснабдяване и водоснабдяването в ромския квартал. Загрижена съм, че в общината продължава високият процент безработица, несправянето с неграмотността, въпреки работата по много проекти в тази насока, което е главна тежест за безработицата. Тревожи ме ранното отказване от училище. Безпокоя се от липсата на чуждестранни инвестиции…
На какво ниво е комуникацията с Община Самоков – търси ли се Вашето съдействие в качеството Ви на народен представител?
Моето разбиране за депутат е народен представител на всички жители на София област, от която съм избрана, на всички българи. За съжаление, съдействието ми не се търси достатъчно от Община Самоков. Дори, когато отправих въпрос към министъра на културата и председателя на Комисията по култура към НС по отношение собствеността на Байракли Джамия, разбрах, че в същия ден пред паметника на културата в Самоков има организиран протест, за който не бях уведомена. Вероятно партийното разделение е в основата на това… А не бива да е така! Аз не съм скъсала връзката си с общината, следя нейните проблеми, за което много ми помагат моите съпартийци от местната структура на ГЕРБ и общинските ни съветници. Аз съм за европейско развитие на България, за европейско развитие на Самоков и макар и в опозиция, мога и издигам глас от трибуната на НС, в защита на община Самоков.
Ако ми позволите, бих искала в края на интервюто да добавя нещо! Като член на делегацията в парламентарната асамблея на организацията за сътрудничество и сигурност в Европа, бях наблюдател на изборите в Сърбия и Унгария. Това, което
ми направи впечатление , бе високата избирателна активност, което дава и категоричност на вота. Необходима ни е висока избирателна активност, за да заявим какъв ЕС искаме и конкретно какви политики в следващия програмен период да бъдат приложени така, че да донесат реална полза на нашите деца, на нашите родители и на всички граждани на Република България.
Благодарение и на тези избори ще може гражданите пряко да повлияят, какви ще бъдат правилата на общия пазар, свободата на движение на хора, международно-търговските договори и обща селскостопанска политика.
Аз лично съм убедена, че политиците не трябва да превръщаме изборните кампании в лични битки. Искам да призова всички хора да упражнят конституционното си право на глас и на 25 май да гласуват!