Интегрираният план скара самоковци

От няколко дни на стената на Община Самоков във facebook самоковци усилено се карат онлайн по т.нар. Интегриран план за развитието на общината. Нека припомним само, че Интегрираният план е свързан с възстановяването и развитието на Община Самоков. Реализацията на проекта ще продължи 3 месеца и е на стойност 199 380 лева. Финансира се от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България. Изготвянето на Интегриран план за градско възстановяване и развитие е опорната точка и възможност община Самоков да кандидатства по всички европейски проекти.
„Интегрираният план ще включва съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които ще се прилагат в определени градски зони за въздействие. За целта първо трябва да се направи анализ на потребностите, актуална картина на проблемите и възможностите, да се определят целите и приоритетите, проекти. Тези планове обикновено се подлагат на широко обществено обсъждане, като по този начин се определя цялостната визия за развитие на града. Така се създава интегрирана планова основа за трайно подобряване на икономическото, социалното, физическото и екологично състояние на Самоков. Този план се изработва при постоянен диалог между изпълнителя, общинските власти, професионални гилдии и представители на гражданското общество” ни информират от същата тази стена.
Случи се така, че самоковци бяха приканени да се включат в анкета, която да спомогне за изработване на същия този план за развитие на община Самоков и настана абсолютен хаос. Самата анкета трябва да проучи и открои проблемите на града, да определи мерките за разрешаването им и да подреди приоритетите. Сред въпросите се открояват темите с неподдържани междублокови пространства, наличието на престъпност, липса на места за паркиране, транспортен достъп, състояние на тротоари и улици, здравни заведения и т.н.
Като най-спешни мерки, които съставителите на анкетата предлагат на аудиторията са подобряване състоянието на пътната инфраструктура, реконструкция и модернизация на парковете и междублоковите пространства, изграждане на енергоспестяващо улично осветление и т.н., а като приоритети – икономическо развитие, вкл. привличане на външни инвеститори, социално развитие, вкл. интегриране на маргинализирани групи от населението, достъпност, вкл. алтернативни форми на транспорт и достъпна архитектурна среда за хора в неравностойно положение и т.н.
Анкетата предизвика бурен спор в търсене на това каква е панацеята за родния ни град и кой от множеството ни проблеми трябва да е водещ. Част от мненията определиха появата й като чисто предизборен ход, а други нарекоха проблемите с истинските им имена, като в хода на дискусията не се скриха язвителните забележки към властта и нейното бездействие по ключови проблеми като сечта на горите, например. Трети пък посочиха, че цената на анкетата е доста висока – близо 200 000 лева е цената на целия проект. Той се финансира от Европейския фонд за „Регионално развитие” и от държавния бюджет на република България.
Освен арена на култови реплики, стената на Общината в социалната мрежа в последно време се превръща в онлайн „Бюро жалби и забележки”, където самоковци най-свободно отнасят въпросите си – започвайки от непочистените улици на града, през зейналите кратери по пътища, та се стигне до незаконното енерго в северен Самоков и сечта на горите.
Коментаторите призовават Общината да публикува и резултата от анкетата.


