Бизнес
“Златният триъгълник” отново на дневен ред

Обмисля се реновиране на новия център на Боровец
Анна Манова
„Златният триъгълник” е наречен така, защото някои от нас го разработихме и той стана такъв, преди беше един боклуджарник”, казаха някои от засегнатите страни.
„Всички ние сме длъжници на Боровец”, каза кметът Владимир Георгиев.
През 2016 година най-старият планински курорт в България – Боровец, отбелязва 120 години от своето основаване. Ролята му на спортен, туристически и конферентен център от международно значение създава необходимостта от обществен градски център, отговарящ на съвременните разбирания за естетически издържана, устойчива, екологична и иновативна среда, привлекателна за местните жители, бизнеса, туристи и посетители. Ето защо Община Самоков започва работа по организацията на Международен архитектурен конкурс за идеен проект за нова централна градска част на к.к. Боровец.
И той започна с обществено обсъждане, което се проведе навръх Петровден – 29 юни от 17:00 часа в залата на читалището. Като всеки, който е заинтересован можеше да присъства и съответно да зададе своите въпроси. Участници в общественото обсъждане в качеството си на възложители бяха кметът на Община Самоков Владимир Георгиев и главният архитект Клинчева, координатор беше Бойка Огнянова, на масата за дискусия беше и урбанистът Ангел Буров.
Целта на конкурса е да се съберат проектни решения и предложения за нова визия на “Златния триъгълник”, включващ територията между ски-пистите, началната станция на кабинковия лифт и основния автомобилен подход към курорта. Конкурсът се осъществява с подкрепата на Камара на архитектите в България и Съюз на архитектите в България. В рамките на предвидени обществени обсъждания – в Самоков и София, заинтересованите от бъдещето на територията граждани и представители на бизнеса, посетители и туристи, обществени и професионални организации, специалисти, ангажирани с опазване на културното наследство, природозащитни и други неправителствени организации ще имат възможност да изложат мненията и препоръките си относно визията на к.к. Боровец и в частност – на местността “Златният триъгълник”. Идеята е да се създаде зона с обществено обслужващи обекти, рекреация и нови атракции, като в същото време бъде решен основния проблем с разграничаване на човекопотока от автомобилния транспорт.
„Това е една благородна идея. Всички ние сме длъжници на състоянието на курорта в момента. Важно е да се подчертае, че ние правим това обсъждане в много ранен етап, за да може да се вземе най-доброто решение и Боровец да върне славата си на курорт от световен мащаб”, каза в началото градоначалникът.
Около 25 дка от земята, където се намира „Златният триъгълник” е общинска собственост и една малка част са частни имоти. Като там са разположени и два паметника на културата, които не са в особено добро състояние. Гл. арх. Клинчева подчерта, че е одобрен общият устроиствен план, който включва Самоков – Боровец – Бели искър. И до този момент се е работило в посока на това курортът да бъде предпазен от прекомерно застрояване. Тя определи „Златният триъгълник” като важно място, на което обаче липва всякаква есетика, подреденост, чистота и пространство между самите обекти там.
Не за първи път се говори за обновяване на това пространство, което наистина по разположение очертава триъгълник. Още първоначалният замисъл на тези къщички е да се ползват от самоковци, но след навлизането на частната собственост – 1992 година- нещата се променят. В началото са построени 24 броя къщички, които са едноетажни. В последствие част от тях са отдадени под наем, на лица, които не са самоковци, други са надстроявани, появяват се нови. Друг важен момент е липсата на установен статут на собственост.
На състоялото се в сряда обществено обсъждане ползвателите на тези имоти имаха възможността да дадат своите предложения за нова визия. Една от първите, която взе отношение по темата беше Милена Ферер, в качеството си на представител на „Бороспорт”АД, също позната като бивш директор на „Мултигруп”. Тя разгневи част от присъстващите като обяви „Златния триъгълник” за „язва в сърцето на курорта” и беше подготвила множество идеи за ползване на цялото пространство. „Златният триъгълник” е наречен така, защото някои го разработихме и той наистина стана златен, преди беше един боклуждарник”, казаха в отговор част от засегнатите. Стана дума и за това, че с тези заведения, намиращи се на това стратегическо място се изхранват цели семейства, че се плащат данъци и наеми. Ползвателите на къщичките се запитаха за мястото им изобщо на Боровец ако плануваната промяна все пак стане факт. Общественото обсъждане продължи повече от два часа, като диалог нямаше и конкретни идеи всъщност не бяха чути.
Като вметка само ще споменем, че във времето са отправяни нееднократни забележки относно визията, разположението въпросните обекти, статута им и начина на ползване. Почти ежегодно договорите с изрядните наематели се анексират, но това не е генерално решение на въпроса. Удължаването срока на ползване – с над 10 години е в разрез и със закона. Поради това има заведено дело по инициатива на Областния управител Росица Иванова, отложено за 20-ти септември. Също нееднократни са били и призивите да се помисли за дългосрочна стратегия, а не да се действа на парче относно Боровец.
Следващото обществено обсъждане е насрочено за 07.07.2016 г. от 18:00 часа в Зала 2 на Централен дом на архитекта в София. Като паралелно с това организаторите отправят покана да се попълни анкета за обратна връзка по темата, достъпна в интернет страницата на конкурса- www.borovetscompetition.com.
Конкурсната част за проект за обновяване на новия център в Боровец ще протече на два етапа, първият е юли- септември 2016, вторият – декември – януари 2017 г. Като февруари 2017 г. трябва да бъде окончателно обявен победителят, а през март същата година да се започне работа по реализацията му. Предвижда се и награден фонд, като най-добрият проект ще грабне сумата от 20 000 лв.
Старият център на Боровец – повече приказки, по-малко дела
Община Самоков разполага с идеен проект за предстоящата реконструкция на стария център в курорта. Идеята е да бъдат възобновени фонтана и околното пространство, като се изградят сцена и амфитеатрално разположени места за сядане. Планира се и създаване на мрежа от велоалеи – като първи етап ще се проектира велоалея, свързваща Стария център със “зоната на снега” (началото на ски пистите), а друга Стария център с местността Широка поляна.
В бюджета на община Самоков са заделени средства и за изработването на Проект за паркоустройство и благоустройство на съществуващия курортен парк, който се разполага зад хотелите “Самоков” и “Иглика”.
Тук ще се оформят пространства за отдих, ще се възобновяват пешеходните алеи и оформи живописно преминаващата през парка рекичка, както ще се потърсят решения за създаване на открити спортни съоръжения.
За момента обаче нещата са само в сферата на добрите намерения, тъй като както кметът Георгиев обясни, голяма част от земята там е държавна собственост. Изчаква се да се види дали тя ще бъде предоставена за ползване от Община Самоков.