Култура
„Закъсняла” среща с г-н Молиер в Читалището

Приятна и запомняща се среща с г-н Молиер и неговия „Жорж Данден” подариха на самоковци актьорите от театрален състав „Мелпомена” при Читалище-паметник „Отец Паисий-1859”. Изиграните дотук три представления вдъхнаха свежест на сцената на Читалището, а младите актьори радвижиха въздуха в залата.
В образите на Жорж Данден, Анжелик, Клитандър, Майката, Огюстин, Мену, Жюстин, Клодин, Като и Любен се превъплатиха Николай Войнов, Александра Майдавска, Любен Михайлов, Любослава Ярловска, Мая Малканова, Зоя Станкова, Зинаида Хаджимитова, Вероника Георгиева, Николета Иванова и Михаил Лухов.
Вкусът на режисьора Любомир Малинов, който е безспорен и доказан в годините, се прояви и този път. Безспорно, той винаги успява да подбере нещо класическо, нещо дълбоко и същевременно припокриващо в дадени моменти или дори изцяло проблеми, вълнения, емоции от днешната действителност. От вчера. Днес. Утре.
Предизвикателство е в нашия малък град да се представят толкова рискови творби на автори, които са високо ценени и понякога дълбоко неразбрани или грешно изтълкувани, защото рискът мнозинството от публиката да не разберат смисъла и постановката е огромен. И въпреки това Любомир Малинов не се отказва от класиката и не сваля летвата, което реално заслужава овации.
Сцената за пореден път изглеждаше внушаващо, публиката за пореден път тръпнеше в очакване и потъваше във вълнение, а актьорите оживяха в едно друго време, в едно друго място, в един друг свят. Те изпълваха с играта си целия салон и владееха сцената, а самата зала бе ограбила безпощадно вниманието, погледите, аплаузите на публиката.
Основната тема, която е опорна точка на цялата пиеса – ревността е нещо, което може би винаги ще тормози човека и ще бъде на дневен ред във всекидневието както на жените, така и на мъжете. А ревността на Жорж Данден отваряше пътечки за лъжи, за изневери, за лудост, предизвика един ужасяващ сън и в крайна сметка доведе до един неочакван край.
Любомир Малинов в действителност направи малко по-различен прочит на Жорж Данден, който по автор не е влюбен в жена си, а нашият бе се оженил по любов, макар едностранно и макар договорено.
И така на пръв поглед нищо и никакъв най-обикновен брак доведе след себе си на сцената необикновени проблеми и събития. Направи един влюбен мъж любовник. Направи слугите на Анжелик и Клитандър съучастници. Предизвика роднините, които са аристократи, да покажат, че парите са приоритетни и изискват жертви, които те са готови да направят.
Какво би могла да каже тук публиката, когато са хванати реалности, които са изиграни безупречно. И когато в днешно време ревността продължава да бъде един от пороците на обществото, а парите един от приоритетите, че и основният приоритет на хората, който застава над любовта, над семейството, над връзките, над ценностите, над разума дори над хората.