Регионални
Да живее бобът!
Мария Галчева
„Никъде не съм виждал такава дивна природа селото е закътано някъде в облаците сред китна природа. Планини отляво и отдясно го притискат, стремейки се да се съберат на юг, дето стена им прегражда небосклона. Тъкмо под нея в едно възхитително чаровно кътче, потънало в зеленина и свежест, се гуши село Радуил. Село стратегическо с нова черква. Картината наоколо имаше величествена омайност на планински мир, от нея вееше поезията на колосално зелено. Аз никъде в България не съм виждал село в по-омайна местност в по — разкошна уединеност при приоблачни висини сред горските обятия“
Иван Вазов
„Радуилецът е оцелял, защото боб е ял“
Лятото не е лято, ако не си бил на село, но пък и началото на есента не е есен, ако не си ходил на Боб фест в едно от най-приветливите село на територията на община Самоков – село Радуил. Едно от любимите места на гиганти като Вазов, Смирненски и Хайтов ежегодно гони злото и разлюлява ежедневието с песни и танци мегдана в чест на вечният български дух и разбира се в чест душата и в чест на едно от най-вкусните растения, с които ни дарява Майката Природа, расли в слънчевите градини – радуилския боб.
За 14-та поредна година се проведе станалият най-устойчив във времето фолклорно-кулинарен форум в село Радуил. Весел празник за наши и за гости, за родни и за чужди. Из къщите – суетня, шетат насам натам бабите, навсякъде хора, пълно!
Нека да припомним, че голямото начало е дадено от Георги Божилов – ГЕБО. Първоначално празникът се провежда на 15 август (Голяма Богородица), когато е съборът на селото. След това двата празника са разделени и Боб фестът се организира всяка година през следващия месец.
Събота и неделя в началото на септември по традиция са посветени на това събитие и тази година не беше изключение. Началото беше дадено в 11 часа в празничен водосвет, отслужен от отец Николай и в присъствието на общинското ръководство, кмета на селото – Любомир Димитров, двигателят на Боб феста – Димитрина Божилова и заедно с всички гости, които бяха изпълнили до краен преден мегдана. Шум, глъчка, пъстрота, живот! Началото на бобфеста се даде от гърмежа на бобеното топче.
Има села всякакви обезлюдени, с много жители, големи, малки да не говорим че в планините има и такива където са призраци, но Радуил е запазил сравнително непокътната числеността си и за наша радост това е видно не само по празници.
Цели 60 състава се надиграваха на тазгодишния Боб фест, като и тази година имаше гости от Македония. Песни, танци, изложби, много ръчно изработени уникални творения от занаятчии от страната бяха само част от двудневната фиеста.
Не можем да не разкажем и за боба, който къкреше в двора на църквата и от който хапна всеки. Чорбицата не е просто чорба, а кулинарен шедьовър, сготвен от бабите вълшебници. С хляб, мек и пухкав, и с нея, събрала магичното ухание на подправките, човек напълно разбира защо има такъв култ към фасула по нашите земи. Отделно въздухът, наситен с дъх на мащерка, джоджен и опушено дърво, без да искаш те връща назад във времето, когато не сме били чак толкова мобилни, модерни и разлигавени от екстрите на цивилизацията.
Нека обаче не забравяме, че Боб фестът има и конкурсен характер. И това важи основно за съставите, които изпълваха читалището през двата дни. Жури в състав акад. Иван Тодоров – хореограф, д-р на изкуствознанието, Веселка Николова – етномузиколог, Борис Вълков – хореограф, член на Националната секция на ЦИОФ. С отличията се окичиха: групата за автентичен фолклор при читалище „Г.С. Раковски” – с. Григорево, които получиха първа награда Златно бобче, трите певчески групи в кв. Струмско /Благоевград/ с втора награда. Медалите Златен фасулицър отидоха при Танцовия състав от кв. „Суходол”, София, Женската певческа група от с. Сапарево, МПГ „Костенски ритми” и дует Костенец, ТС „Подуенска китка” – София, Женската певческа група и дует от с. Таваличево, Фолклорно трио от с. Огняново, МТС „Самоков” при читалище „Младост 2003”, Маринка Бочева – читалище „Младост 2003”, Клуб на строителите ветерани /мъже/ от Благоевград, Женските певчески групи от с. Райово, и читалище „Г.С. Раковски” – София, ТС „Овча купел” – София и Ансамбъл „Славовци”. Голямата награда „Златно бобче” отиде при Клуб „Весели пенсионери” от с.Пробиштип /Македония/ и КУД „Китка” с. Ораовица /Македония/.