БоровецРегионални
В Боровец се проведе работна среща за готовността за зимния сезон

„Самоков 365“
В курортен комплекс Боровец се състоя работна среща, организирана от областния управител, посветена на готовността за предстоящия зимен туристически сезон. В дискусията участваха представители на всички компетентни институции – МВР, Пожарна безопасност и защита на населението, ДАНС, Областно пътно управление, Министерство на туризма, ВиК, РЗИ, РОСВ, БАБХ, ЕРМ Запад, както и ръководството на Община Самоков.
Областният управител откри срещата, подчертавайки значението на координацията между институциите за успешното протичане на сезона. Кметът на Община Самоков инж. Ангел Джоргов посочи, че основен ангажимент на местната власт е осигуряването на безопасни и добре организирани условия за туристите. Той акцентира върху реализираните през последните години инфраструктурни подобрения – подновена пътна настилка в стария център на Самоков, обновена хоризонтална маркировка и цялостно преасфалтирани три от паркингите в синя зона.
Инж. Джоргов съобщи още, че е сключен договор за надграждането на паркинга на входа на курорта, като строителните дейности ще започнат през 2025 г. Проведени са и системни огледи по направлението Самоков–Боровец, при които превантивно са премахнати опасни дървета. Фирмата, отговаряща за зимното поддържане, е преминала проверка за готовност и налична техника.
От МВР докладваха, че за зимния сезон са осигурени допълнителни екипи, а контролът на движението и на управление на МПС в нетрезво състояние ще бъде засилен. Пожарна безопасност обяви пълна готовност, включително вариант за включване на екипи от Самоков, Костенец и Ихтиман.
ДАНС посочи, че към момента няма данни за конкретни заплахи, като се поддържа постоянна комуникация с туристическия сектор.
Областно пътно управление информира за поставена хоризонтална маркировка по пътя Самоков–София и предстоящо обрушване на скатове в критични участъци, както и за планирани укрепителни дейности през пролетта.
От РОСВ подчертаха необходимостта от ефективно управление на отпадъците и разширяване на системите за разделно събиране.
ЕРМ Запад докладва, че компрометирани участъци по електропреносната мрежа са ремонтирани, а почистването около проводите продължава.
В заключение беше отчетено, че общите действия на институциите, общината и бизнеса са решаващи за безопасен, спокоен и успешен сезон в Боровец. Боровец навлиза в зимата с ясна координация, подготвени екипи и ангажираност от всички страни. Курортът ще отбележи своя 130-годишен юбилей през 2026 г., а празничните прояви започват на 27 декември с официалното откриване на сезона.
Пишете на Aneliq Balabanova