Спорт

Волейбол от световно ниво отново в Самоков

marekКрум Крумов

„Арена Самоков” отново бе домакин на мач от Шампионската лига по волейбол. За трета поредна година „Марек” (Дупница) участва в най-силния европейски клубен турнир. Първият съперник, срещу който се изправиха дупничани бе вицешампионът на Русия – „Локомотив” (Новосибирск). Победителят в Шампионската лига от 2012г. бе с втория си състав, тъй като на 9 ноември имаха важна среща в руското първенство срещу шампиона „Зенит” (Казан). Момчетата на Найден Найденов загубиха мача с 1:3 гейма (20:25,27:25,16:25,20:25).

Мачът започна равностойно и вървеше точка за точка. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 7:8 за гостите. След прекъсването „Локо” заиграха малко по-добре и второто техническо прекъсване дойде при 13:16. По-добрата игра на гостите от Новосибирск продължи и те затвориха гейма при резултат 20:25.

Вторият гейм руснаците първоначално дръпнаха с 3:6, „Марек” поизравниха малко играта, но първото техническо прекъсване бе при резултат 7:8. След прекъсването класата на локомотивци си каза думата и те поведоха с 11:16 – второ техническо прекъсване. Играчите на „Локомотив” увеличиха преднината си до 7 точки – 12:19, но българите не бяха казали последната си дума. Последва страхотен обрат 23:23 след много добра игра във фаза защита и атака на „Марек”. Домакините стигнаха до геймбол – 25:24, но го пропуснаха след грешка от сервиз. Това не попречи обаче да стигнат до нов геймбол, като този път атаката на руснаците излезна в аут. „Марек” изравни резултата 1:1 гейма.

Третият гейм започна много добре за „Марек” и първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за тях. „Локомотив” обаче обърна нещата в своя полза и позволиха на „Марек” да отбележат само 1 точка – 9:16 при второто техническо прекъсване. Надмощието на руснаците продължи като разликата достигна и 10 точки – 13:23. „Локо” затвори гейма при резултат 16:25.

Четвъртият гейм започна равностойно, точка за точка, но руснаците отново бяха с точка напред при първото техническо прекъсване – 7:8. Геймът продължаваше да бъде равностоен и второто прекъсване отново бе с точка преднина за гостите – 15:16. Класата отново си каза думата и „Локомотив” спокойно спечелиха гейма, а с това и мача – 20:25 и 1:3.

Георги Елчинов стана най-резултатен за Марек с 18 точки (1 ас, 46% ефективност в атака). За гостите Николай Леоненко се отличи с 19 точки за Локомотив, а Илияс Куркаев добави още 17 точки (2 аса, 8 блока, 88% ефективност в атака).