Местен бизнесОбществоРегионалниСамоков

Вкус, музика и настроение на второто издание на Празник на картофа в Самоков

„Самоков 365“

За втора поредна година Самоков бе домакин на Фестивала на самоковския картоф, организиран от общината с подкрепата на Министерството на туризма.

Празничната програма започна с игри и забавления за най-малките, водени от Кака Лара, която зарадва децата с песни, танци и подаръци. Официалното откриване направиха кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и секретарят на общината Станислава Цветкова.

Кметът подчерта, че фестивалът се организира в чест на местните производители и преработватели на картофи и е знак на уважение към традициите на региона. Гост на събитието бе и Ути Бъчваров, който приготви пържени картофи и пържоли за присъстващите и проведе томбола с награди.

„Самоковският картоф е бранд номер едно в България“, каза шеф-готвачът. В кулинарна надпревара се включиха кметове от кметствата на общината, разделени в осем отбора, които приготвиха различни ястия с картофи.

Местни и национални производители имаха възможност да представят реколтата си. Сред тях бе Антон Тодоров от Кюстендил, който посочи, че картофът е сред културите с най-голямо продоволствено значение. Председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков определи фестивала като „нещо прекрасно“ и призова традицията да бъде продължена.

Фестивалът бе съпътстван от богата музикална програма – изпълнения на Етрополската духова музика, местни самодейци и фолклорни състави. Празникът ще бъде закрит с концерт на народния певец Илия Луков.

Миналата година Общинският съвет в Самоков реши да възстанови празника на картофа, но в по-голям мащаб. Средствата за тази цел, определени от Общинския съвет, бяха в размер на 68 000 лева.

Back to top button