Политика
Валентин Милушев: „Всички институции трябва да работят за евроатлантическото развитие на страната”

Анелия Балабанова
Поредицата интервюта в деня на изборите продължава с Валентин Милушев. Само преди няколко месеца той оглави местната структура на ПП ГЕРБ. Гласуването за избор на нов държавен глава е едно от сериозните изпитания, пред които се изправя. Социолозите предричат предно класиране на излъчената кандидат-президентска двойка. Съвсем скоро ще разберем дали ще се оправдаят тези очакванията. За надеждите относно избора и равносметката от една отминала кампания – разговор с Валентин Милушев.
Г-н Милушев, за какво гласувахте днес?
Гласувах, да изберем най-подходящата кандидат-президентска двойка за България. За евроатлантическата ориентация на държавата, стабилност и спокойствие.
Позагубили в последните години президентската институция част от блясъка си?
Не бих казал, че е загубила от блясъка си. Да си припомним, че последният президент – Росен Плевнелиев три пъти съставя служебни правителства. Връща закони за прегласуване и преразглеждане в парламента и не мисля, че институцията е загубила от стойността си като тежест.
Къде е мястото на държавния глава в една парламентарна република?
Да не забравяме, че той е и главнокомандващ на войските. Президентът трябва да е напълно наясно с външната политика и движението, което България извършва в Европейския съюз.
Стана въпрос, че президентът е и главнокомандващ, но знаем до какво беше сведена армията по обективни и субективни причини. Който и от кандидатите да заеме длъжността не би ли се чувствал като войник без армия?
Не може да се каже войник без армия. Все пак ние изпращаме войски дори извън България. Страната ни принадлежи към Европейския съюз и се съобразяваме със значението му за охраната на държавите, част от Общността. Вероятно като численост и оборудване армията не е на необходимото ниво, но това не пречи на главнокомандващия, в случая президента да предлага идеи как да се усъвършенства тази армия. Да дава съвети и има виждания какво да се прави като постъпки, за да се обучават по-добре войниците. Дори да се увеличава броя. Знаете, че в бюджета за следващата година са заложени много повече пари за отбрана, така че ще влезем в някакви добри параметри като армия, численост и оборудване. Към настоящия момент Европейският съюз сега ни помага за опазване на държавните граници, които се явяват външни за Европа.
Задължително ли е следващият президент да има сходни разбирания с тези на правителството с оглед това нещата да вървят в една посока?
Смятам, че е добре да има единомислие с правителството, защото то ясно е очертало евроатлантическата ориентация на страната и всички действия са в тази насока. Не трябва една държавна институция да бъде орел-рак и щука с друга държавна институция. След като България е избрала този път на евроатлантическа ориентация и развитие, би трябвало всички държавни институции да работят в тази насока.
Като личност какви качества трябва да притежава?
Като личност трябва да отчита всички обективни и субективни фактори, които влияят на държавата, за да може да взема правилните решения. Не да се говори популистки, че трябва да се направи това, това и това. На обикновения гражданин му е ясно, че ние принадлежим към единна европейска общност и се съобразяваме не само с вътрешните нужди, но и с общата политика на Европа. Естествено се налага да бъдат защитени преди всичко националните интереси. България трябва да е много активна в предложенията и вземането на решения по отношение на външната политика на Европа като същевременно съумее да защити националните си интереси.
Очаквате ли балотаж?
Аз лично се надявам, че всичко може да приключи и на първия тур, но ако трябва да бъдем реалисти очаквам балотаж. Желанието ми се разминава с действителността. Наблюденията са ми, че кампанията премина в един добър тон, което е хубаво и радващо.
Каква Ви е прогнозата – мъж или жена ще отправи новогодишното приветствие към българите?
Имам усещането, че ще бъде жена.