България стана световен шампион по естетическа групова гимнастика на първенството в Самоков

„Самоков 365“
Българският национален отбор за жени по естетическа групова гимнастика спечели световната титла на първенството, проведено в Самоков. Зала „СамЕлион“ се оказа щастливо място за българските грации, които впечатлиха със силно, синхронно и технически прецизно изпълнение.
Отборът в състав Карина Нейкова, Сияна Табакова, Христиана Ковачева, Виктория Берова, Яна Стайкова, Мария Мехлемова и Катрин Тасева, воден от треньора Кристина Ташева, събра общо 58.700 точки – достатъчни, за да изпреварят съставите на Мадона (56.800) и финландския Минетит (56.650).
Това е втора световна титла за България след успеха през 2022 г. Успехът беше допълнен от силно представяне и при девойките. Българският отбор спечели бронзови медали с резултат 54.650 точки, изпреварен единствено от Мадона Джуниър и Минетит Джуниър. „Академик Джуниър“ зае седмото място. В световния форум участваха 77 отбора при жените и девойките, което превърна Самоков в център на международната спортна сцена. Следващото световно първенство ще се проведе през 2026 г. в Осака, Япония.

